İnşaat Sektöründe Yeni 3 Düzenleme Getiriliyor

Eylül ayı içerisinde inşaat ve emlak sektörüne getirilecek 3 yeni düzenleme ile depreme karşı daha dayanıklı yapıların üretimi amaçlanırken bu düzenlemeler ne yazık ki inşaat maliyetlerini arttıracak gibi görünüyor. Artan maliyetlere bağlı olarak konut fiyatlarının da yükselmesi kaçınılmaz gibi görünürken yapılan değişiklikler ile son yıllarda büyük artış gösteren dikey yapılaşma da yerini yatay yapılaşmaya bırakacak gibi görünüyor.

Yeni Deprem Standardı Hayat Kurtaracak 

Türkiye’nin büyük bir bölümünün yüksek deprem riski taşıması nedeni ile yeni getirilen standartlar da depreme karşı önlemler içeriyor. Bunlardan biride TS EN 81-77 Deprem Standardı olarak öne çıkıyor. Getirilen bu yeni deprem standardı ile asansörlerin hareketli parçaları alınacak önlemler ile olası bir deprem anında yolcu ve binalara zarar vermeyecek şekilde üretilecek. Yine Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği kapsamında yapılacak olan değişiklik ile her daireye bir otopark yapılması zorunlu hale gelecek. Eski yönetmelikte bu madde her 3 daireye bir otopark olacak şekilde yer alırken buna ek olarak inşaat alanının toplam arsa alanının yüzde 40 sınırını aşmaması zorunluluğu da ortadan kaldırılacak.

Dikey Binalar Yerlerini Yatay Binalara Bırakacak

Özellikle de İstanbul’da yoğun tepki çeken dikey yapılaşma kaldırılan yüzde 40 sınırı ile yerini yatay yapılaşmaya bırakacak. Bu sayede artık şehrin dokusu bozulmadan gelişmesi sağlanırken çok daha hoş bir görünüme sahip yeni yaşam alanları inşa edilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz