İthal Edilen Demirler Standartlara Uymuyor

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği, İtalya’dan 22 bin 550 ton sertifikasız, bekletilmiş, paslanmış ve standartlara uygun olmayan demirin ithal edildiğini belirten yazılı bir açıklamada bulundu.

Demirler TS 708 Standardına Uygun Değil

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafınca yapılan açıklamada, son zamanlarda gündemde olan inşaat demiri ile ilgili yaşanan sıkıntıların ardından, Türkiye’nin farklı limanlarına toplamda 22 bin 500 ton İtalya menşeli TS 708 standardına göre uygunsuz olan, sertifikasız, bekletilmiş ve paslanmış inşat demirinin indirildiği açıklandı. Yapılan yazılı açıklamada, kalitesiz ürün bağlantılarının halen devam ettiği belirtildi.

Piyasadan Düşük Fiyatla Satıldı

Yapılan açıklamada, satılan inşaat demirlerinin yaklaşık 1,5 yıl bekletildiğinden, Türkiye için geçerli olan TS 708 standardına uygun olmadığından ve ürünlerin piyasadan daha düşük fiyat ile satıldığından bahsedildi. Türkiye Çelik Üreticileri Derneği tarafından yapılan açıklama şu şekilde oldu;

“İtalyan üreticilerin söz konusu inşaat demirlerini Cezayir’de geçerli AFNOR standardına uygun olarak ürettikleri ancak bu ülkede satamadıkları ürünleri, yaklaşık 1,5 yıl beklettikten sonra Türkiye’deki alıcılara sattıkları öğrenilmiştir. Bu ürünlerin, Türkiye için geçerli TS 708 standardına uygun olmadıkları ve ciddi anlamda korozyona uğradıkları için deprem kuşağındaki ülkemizde kullanılmaması gerekmektedir. Türk çelik üreticileri, herhangi bir ihraç piyasası için ilgili piyasanın standardına göre ürettikleri ürünlerin ihraç fazlasını iç piyasaya sürememekte, söz konusu ihraç fazlası aynı ülkeden gelebilecek yeni siparişler için bekletilmekte veya sipariş alınamaması halinde yeniden ergitme yoluna gitmektedir. İtalya’dan gelen ürünler ise muhtemelen piyasadan daha düşük fiyatlarla Türkiye piyasasına satılmıştır.

Standart dışı, kalitesiz inşaat demiri ithalatı, inşaat güvenliğini tehdit ediyor. Türk çelik sektörünün en büyük ihraç kalemi olan inşaat demirinde, ithal ürünlerdeki kalitesizliğin yol açtığı olumsuzlukların önlenmesi, yalnızca inşaat güvenliğinin sağlanması açısından değil, yurt içindeki üreticilerin karşılaştıkları haksız rekabetin engellenmesi açısından da hayati önem taşımaktadır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz