Kasım 2018’de gerçekleştirilen kanun düzenlemesi ile birlikte Çevre ve Şehircilik Bakanlığı her önüne gelenin istediği inşaatı yapmasına sınır getiriyor. Böylelikle inşaatların yapım işlerini yüklenecek olan müteahhitler yetkinliklerine göre kategorilere ayrılarak. Toplamda 9 kategori çerçevesinde ayrılan müteahhit grupları bağlı bulunduğu kategorinin şartları doğrultusunda inşaat yapım işlemlerini yürütebilecek. Böylelikle ilgili yeterliliğe sahip olmayan müteahhitler inşaatı yapsa bile ruhsatını alamayacak.

Kategoriler Nasıl Belirleniyor?

 

Müteahhitlerin öncelikle mali verileri dikkate alınacak. Müteahhitlik firmasının son 3 yıl içindeki borç, öz kaynak ve cari oran bilançoları değerlendirmeye alınacak. Bankadan alınacak olan referans mektubu ile firmanın mali yeterliliği kontrol edilip, yapacağı inşaatın yüzde 10’u oranında teminat mektubu alınacak. Ve ayrıca yeni projelerinin yüzde 25’i oranında yıllık ciroya sahip olma şartı da aranacak. Mali veriler neticesinde yeterliliği bulunan müteahhitlerin mesleki ve teknik yeterlilikleri kontrol edilecek. Son 15 yıl içerisinde gerçekleştirdiği işler baz alınarak referans işler incelenecek. Bu noktada müteahhit firmanın belge sahibi usta ve teknik personel çalıştırıyor olması da teknik yeterlilik hususunda önemli bir ölçüt.

Kentsel Dönüşümde Ek Şartlar Var

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeterlilik sınıfları konusunda kentsel dönüşüm projelerinde daha titiz davranmayı amaçlıyor. Yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi olduğunda yapılacak projenin kapsamı hangi sınıfa dahil oluyor ise müteahhidin bir üst sınıfta olması koşulu aranacak.

Sınıflar Ve Metrekare Üst Sınırları

 

A sınıfı için bir sınırlandırma söz konusu değil. B sınıfı 65.000 metrekare, C sınıfı 45.000 metrekare, D sınıfı 30.000 metrekare, E sınıfı 15.000 metrekare, F sınıfı 5.000 metrekare, G sınıfı 3.000 metrekare, H sınıfı ise en fazla 1.000 metrekare inşaat yapma hakkına sahip olabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz