İnşaatlarda Puantaj Defteri

Şantiye defterinden geçtiğimiz günlerde bahsetmiştik ve puantaj defteri de yine konu ile alakalı defterlerden bir tanesi diyebiliriz. Puantaj defteri de yine inşaat çalışmalarında bulundurulması gereken özel defterler arasında yer alıyor. Bu defter nasıl kullanılır, ne işe yara ve gerekli düzenlemeleri kim yapar, dilerseniz bu detayları hep birlikte gözden geçirelim…

Puantaj defteri:

İnşaat çalışmalarında görev alan kişilerin isimleri, ne karda saat çalıştıkları, çalışmalarda neler yaptıkları, ne kadar ücret almaları gerektiği gibi mali bilgilerin yer aldığı defterdir diyebiliriz. Bu defter sayesinde ödemeler kontrol altına alınır ve gerekli hesaplar da bu defter sayesinde yapılır. Gerekli hesaplamaların düzenlenmesi konusunda şef ve müteahhit bu defter üzerinde yetki sahibidir ve yine şantiye defterinde olduğu gibi defterin tutulmasından da bu iki isim meshuldür. Mali notların yanı sıra inşaat giren araç sayısı ve dahil edilen ürün sayıları da isimleri ile birlikte bu defterde yer alır. Şantiye defteri ile benzerlik gösteren bu defterde inşaata dair ve çalışmalara dair tüm bilgiler yer almaktadır.

Defterin ilk sayfasında ise şunlar yer almalıdır: Yapılan işin adı, keşif ücreti, keşif cinsi, kontrol mühendisi. Defterin günlük olarak ve düzenli bir şekilde tutulması da şarttır. Bu defterler sayesinde işler daha düzenli bir şekilde yürütülür ve var olan ihtiyaçlar da bu defter aracılığı ile kontrol edilir. Gerekli düzenlemelerin yapılması için müteahhit kontrolleri yapabilir ya da aynı şekilde şantiye şefi de bu aşamada rol sahibi olabilir. Düzenli tutulan defter ile birlikte çalışan kişilerin ne kadar saat çalıştıkları ve ne kadar ücret almaları gerektiği de gün sonunda toplanarak gerekli ödeme eksiksiz bir şekilde çalışanlara verilir ve en ufak sorunda bu defter incelenir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz