Sektör Ancak Yeni Bir Finansman Modeli İle Ayağa Kalkabilir

İnşaat malzemeleri fiyatlarının sürekli olarak yukarı yönlü hareket etmesi ve vadelerin 12 aya kadar çıkması ile beraber inşaat sektörü sıkıntılı günler geçirmeye devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan İMSAD Başkanı Ferdi Erdoğan yeni önlemler alınmadığı takdirde inşaat sektöründe çok sayıda iflas yaşanacağı uyarısında bulundu.

Yeni Bir Finansman Modeli Bulunmalı

Erdoğan yapmış olduğu açıklamada sektörde ağırlıklı olarak barter modeline dönüldüğünü söyleyerek biran önce yeni bir finansman modeli hayata geçirilmezse malzeme ve konut bölümünde iflasların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Konut sektöründe bir süredir yükselen konut kredisi faiz oranları nedeni ile konut satış rakamlarında yaşanan düşüş ne yazık ki inşaat malzemeleri pazarını da etkilemeye başladı. Konut üreticileri barter yöntemine dönerken bu yöntemin kullanılmadığı satışlarda da ödeme vadesinin 12 aya kadar çıktığı iddia edildi. Kamu sektöründe dahi ödemelerin 6 aya kadar uzadığı belirtiliyor.

Müteahhitler Satış Yapamadığı İçin Ödeme De Yapamıyor

Sektörde yaşanan en büyük sıkıntının müteahhitlerin satış yapamadığı için nakit darlığı yaşamaları olduğu belirtilirken bu sorunu çözecek yeni bir finansman modelinin bir an önce hayata geçirilmesi istendi. Gelecek hafta itibari ile hükümetin üzerinde çalıştığı pakete son şeklini vererek sektörün önüne sunması beklenirken paketin içerisinde alternatif finansman modelleri olduğu da gelen ilk haberler arasında yer alıyor. Paketin net içeriği hakkında ise henüz kesin bilgi bulunmuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz