Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği tarafından “Şubat 2019 Sektör Raporu” açıklandı! Rapora göre inşaat sektöründe yer alan mali sıkışıklık henüz daha devam ediyor.

Türkiye İMSAD sektöründe çatı kuruluş olarak bilinen Şubat 2019 Sektör Raporu paylaşıldı. Rapora göre inşaat sektöründe yer alan mali sıkışıklık 2019 yılının ilk iki ayında devam etti. Bunla beraber geçtiğimiz yıl inşaat malzemesi konusunda ortalama üretim bir önceki yıl 2017’ye oranla yüzde 2 daha küçüldüğü görülüyor.

Rapora göre 2015 ve 2016 yılları içerisinde zayıf büyümeden sonra inşaat malzemeleri sanayi üretiminin 2017 yılında tam 6,4 büyüdüğünü gösterirken, geçtiğimiz yıl 2018’de ise sanayi üretiminde tam yüzde 2 oranında bir gerileme meydana geldi. Üretimde yer alan bu gerileme ise yılın ikinci yarısında fark edilen bir daralma belirleyicisi olarak ifade edildi. İç piyasada taleplerin azalması, üretimini de haliyle düşürdü.

2019 boyunca sıkışıklık devam edecek!

Raporda ayrıca ülke genelinde konut satışları için banka kredili yada ipotekli konut satışlarında ciddi bir durum söz konusu. 2019 yılı Ocak ayı içerisinde ipotekli konut satışları baz alınarak bir önceki yılın aynı ayına kıyasla tam yüzde 77,2 gerilediğini belirtelim. 2017 Ocak ayında ise 36 bine yakın ve 2018 Ocak ayında ise 29 bine yakın inmiş ipotekli konut satışları bu yıl Ocak ayında da 6 bin 537’ye kadar düştü.

Konut satışların 2019’un tamamında bir düşüş yaşanması ön görülüyor.

Siz bu konut satışları ve mali sıkışıklık hakkında ne düşünüyorsunuz? Ülkenin durumu nereye gidiyor?

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz