İnteraktif Vergi Dairesi Ne Demek?

Maliye Bakanlığı son yıllarda büyük bir teknoloji atağı yaparak vergi mükelleflerinin işlerini kolaylaştırmak adına yeni hizmetler sunmaya devam ediyor. Bunlardan biride interaktif vergi dairesi olarak öne çıkıyor. Peki, interaktif vergi dairesi ne demek?

İnteraktif Vergi Dairesi Nedir?

Maliye Bakanlığı tarafından vergi mükelleflerinin işlemlerini çok daha kolay bir şekilde yapmalarını sağlamak adına geliştirilen özel bir hizmettir. Gelir İdaresi Başkanlığı çatısı altında kullanıma sunulan bu hizmet kapsamında normal vergi dairesinde yapılabilen işlemler arasında yer alan nakit para yatırma işleminin dışında kalan tüm işlemler internet üzerinden yapılmaktadır. Yani vergi dairesinden yapılan vergisel işlemlerin tümü interaktif vergi dairesi üzerinden de yapılabilmektedir. İnternet vergi dairesinden işlem yapmak için kullanıcı adı ve şifre bilgileri istenirken e devlet şifresi ile de sisteme giriş yapılabilmektedir.

İnteraktif Vergi Dairesi Nasıl Kullanılır?

İnteraktif Vergi Dairesi hizmetlerinden yararlanmak zorunlu olmayıp kişinin kendi kişisel tercihidir. Bu hizmetlerden yararlanmak isteyen kişilerin Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi üzerinden giriş yapmaları yeterlidir. Şifresi olmayan kişiler yeni şifre belirleyebildikleri gibi aynı zamanda e devlet şifresi ile de internet vergi dairesi girişi yapabilmektedir. Sistemin kullanıcılara sunduğu en büyük avantaj internet erişimine sahip oldukları her yeri adeta bir vergi dairesine çevirmeleridir. İnteraktif vergi dairesi sistemi üzerinden vergi borcu sorgulama ve vergi borcu ödeme işlemleri yapılabilmektedir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz