İnternet Üzerinden Araç Sorgulama

Günümüzde birçok işlemi internet üzerinden gerçekleştirebilmek mümkün. Söz konusu işlemlerin arasında elbette araç sorgulama da yer alıyor. Mali Müşavir Erhan Çağrışlı’nın açıklamaları doğrultusunda e-Devlet üzerinden nasıl araç sorgulama yapılacağını öğrenebilirsiniz.

Plaka Numarası ile Tüm Bilgilere Ulaşın

Erhan Çağrışlı, aracın yalnızca plaka numarası ile birçok bilgiye rahatça ulaşabileceğimizi,” www.turkiye.gov.tr  adresine elektronik imza, mobil imza veya e-Devlet şifresi ile girmemizin ardından ‘Trafik Şube’nin altında araç sorgulama bilgisi kısmı yer almaktadır. Bu kısma plaka numarasını girerek, sadece plaka bilgisi ile araca ait bilgilere ulaşılabilmektedir. Plaka numarası, marka, model, sahiplik tarihi, tescil eden birim, aracın rengi veya üzerinde herhangi bir kurumdan haciz var mı, haciz varsa hangi tarihte, hangi kurum haciz koymuş, birden fazla kurum mu haciz koymuş yoksa bir kurum mu haciz koymuş gibi bilgilere sadece plaka numarası ile ulaşılabilmektedir.” sözleri ile açıkladı.

Araç Satın Alırken Kontrol Edin

Erhan Çağrışlı, araç satın alırken veya satarken aracın üzerinde herhangi bir haciz bulunup bulunmadığını veya trafik cezası bulunup bulunmadığının da kontrol edilmesinin mümkün olduğunu şu sözleri ile belirtiyor; “Eğer bir araç alacaksak ya da satacaksak öncelikle Maliye Bakanlığı sitesinden aracın bir trafik cezası veya mtv borcu var mı yok mu sorgulayabilir, e-Devlet kapısından da şifremizi girerek, aracın marka, model bilgisinin, renk bilgisinin, ruhsatlı olup olmadığını, üzerinde herhangi bir haciz var mı, varsa ne zaman konulmuş gibi bilgileri rahatlıkla elde edebiliriz.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz