Taşınmaz mal sahipleri, maliki oldukları taşınmaz mallar ile ilgili bazı işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden de halledebiliyor. Mal Müşavir Erhan Çağrışlı, e-Devlet üzerinden gerç

İnternet Üzerinden Yapılabilecek Tapu İşlemleri
Taşınmaz mal sahipleri, maliki oldukları taşınmaz mallar ile ilgili bazı işlemleri e-Devlet sistemi üzerinden de halledebiliyor. Mal Müşavir Erhan Çağrışlı, e-Devlet üzerinden gerçekleştirilebilecek olan işlemleri açıklıyor.
İnternet Üzerinden Yapılan Tapu İşlemleri
Mali Müşavir Erhan Çağşırlı, e-Devlet sistemi ile gerçekleştirilebilecek tapu işlemleri ile ilgili açıklamalarını şu şekilde yaptı;
“ www.turkiye.gov.tr  adresine, taşınmaz bilgilerimizi öğrenmek için girdiğimizde kendimize ait gayrimenkullerin listesi, gayrimenkullerin nerede bulunduğu, hangi oranda ve hangi hissede bize ait olduğu, kat irtifaklı ya da kat mülkiyetli mi olduğu, hangi şekilde tahsis edildiği gibi bilgilere rahatlıkla ulaşabiliriz. Ayrıca kendimize ait gayrimenkullere herhangi bir işlem yapılıp yapılmadığını da, bize bilgi verilmesini istemek için de “bilgi verilmesini istiyorum” gibi bir uygulaması var. Buraya telefon numaramızı bıraktığımızda, kadastro müdürü bize o taşınmaz ile ilgili herhangi bir işlem yaptığında mesaj göndermek sureti ile bizi bilgilendiriyor. Yine e-Devlet kapısı uygulaması ile tapuya yaptığımız bir müracaat esnasında bize verilen ön başvuru formunda yer alan harç sorgu numarasını kullanarak e-Devlet kapısından harcın ne kadar olduğunu online olarak öğrenmemiz mümkün. Taşınmazlarımıza ilişkin yer, mekan ve cinsi gibi konularda da beyan vermemiz e-Devlet kapısı ile mümkündür.”
Tapu Müdürlüğünden Randevu Alınabiliyor
Erhan Çağrışlı, web sitesi üzerinden tapu müdürlüğünde yapılacak biri işlem adına randevu almanın mümkün olduğunu, “Bir e-Devlet uygulaması olan turkiye.gov.tr haricinde kullanılabilecek tapu müdürlüğünün kendi web sitesinde, ilgili tapu müdürlüklerine önceden randevu almak sureti ile giriş yapmak mümkündür. www.turkiye.gov.tr şifresine ihtiyaç duymaksızın, ilgili tapu müdürlüğü ve kendi kişisel bilgilerimizi seçerek, daha önceden gitmeden randevu almamız uygulanabilir.” sözleri ile belirtti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.