İnternette Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Devlet vergi gelirlerini arttırmak amacı ile vatandaşın vergi borcu sorgulama ve vergi ödeme işlemlerini kolaylaştırmaya devam ediyor. Maliye Bakanlığı tarafından kurulan Gelir İdaresi Başkanlığı sitesi sayesinde artık internetten vergi borcu sorgulamadan kredi kartı ile vergi borcu ödemeye kadar pek çok işlem vergi dairelerine gitmeden kolaylıkla yapılabiliyor. İnternetten vergi borcu sorulama işlemi nasıl yapılır?

Online Vergi Borcu Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  • İlk olarak kullanmış olduğunuz arama motoruna “gelir idaresi başkanlığı” yazarak aratın ve açılan linkin güvenilir olduğuna dikkat ederek siteye giriş yapın.
  • Menü bölümünden e-işlemler yazan bölümü tıklayarak açılan seçenekler penceresinden borç sorgulama ve ödeme seçeneğini tercih edin.
  • Açılan ekrandan kimlik numaranız, doğum tarihiniz, anne kızlık soyadına ait sizden istenen bilgileri ve birinci dereceden yakın bir akrabanızın kimlik numarasını yazarak sisteme giriş yapın.
  • Bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak girmeniz halinde ekran yenilenerek internetten vergi borcu sorgulama ekranına giriş yapmanız sağlanır. Ekranda yer alan vergi tipi alanındaki küçük pencereyi yanındaki ok tuşuna basarak açın ve sorgulama yapmak istediğiniz vergi tipini seçin.
  • Bu bölümden internetten vergi borcu sorgulama izni verilen seçenekler sunulmakta olup bunlar; mükellefiyet gerektiren vergiler, taşıt vergi ve cezaları, yapılandırılmış borçlar, idari para cezaları ve harçlardır. En altta yer alan tümü tuşuna basmanız durumunda ise tüm vergiler için sorgulama yapabileceğiniz ekran açılır.
  • Gelecek olan yeni ekranda vergi dairesi ve vergi türünü seçerek vergi borcu sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz