İnternetten Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verilir

Teknolojik gelişmeler hızla arttıkça, uzun kuyruklar beklemeden devlet dairelerinde yapılan işlemlerin çoğunu kolaylıkla halledebiliriz. Özellikle E-Devlet Kapısı’nın hayatımıza girişi, bize elektronik ortamda kolaylık sağladığını inkar edemeyiz. Sağlanan bu kolaylıklardan bir tanesi de kira beyanı vermek için maliyeye gelmek zorunda kalan vatandaşlarımız için oldu.Kira vergisi beyannamesi verme ve kira geliri bildirme süresi için uzun kuyruklar beklemek zorunda kalmadan online olarak kira beyanını verebilirsiniz. Peki İnternetten kira gelir beyanı nasıl verilir?

Internet Üzerinden Kira Geliri Beyannamesi Nasıl Verebilirsiniz?

2018 yılı itibarıyla, konutta 3.900 TL’den fazla iş yeri ve 29.000 TL’si iş yerinde kazananlar kira gelir vergisi mükellefi oluyor. Kira geliri Mart ve Temmuz aylarında olmak üzere iki zamanda verilir. Bununla birlikte, sadece Mart ayında kira gelir beyanı  verilir. 2018 için kira gelir beyannamesi 1-25 Mart 2018’ya kadar sürmektedir. Tüm bu işlemleri Vergi dairesine giderek yapılıyordu fakat artık kira gelir beyannamesini internet üzerinden verebiliyorsunuz.

Hazır Beyan Sistemi Nedir?

Hazır Beyan Sistemi, ücret, kira, menkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve iratlarınıza ilişkin Gelir Vergisi Beyannamenizin önceden hazırlanarak onayınıza sunulduğu sistemdir.
Ticari, zirai ve serbest meslek kazancı elde edenler bu sistemden yararlanamamaktadır.

Kira beyannamesi İçin Aşağıdaki Adımları Takip Edin

Kira Gelir Vergisi Online Sitesi : GIB.GOV.TR 

Giriş yapın.

Siteye girdiğimizde, aşağıdaki gibi bir ekran görünmelidir. Daha sonra T.C’yi tavsiye ederiz. Kimlik numaranızla giriş yapıyoruz. E-Devlet Şifreniz varsa E-Devlet ile entegre olarakda bağlantı yapabilirsiniz.

Sisteme giriş yaptığınızda Hazır Beyanname Linkine tıklayarak adımı takip edin

 

Ekranın Sol kısmındaki Menüde Beyanname Doldur linkine tıklayarak İşlemleri devam ettiriyoruz

Internetten kira geliri beyanı yapmak aslında o kadar basit. Vergi Dairelerinde uzun kuyruklar beklemeden bilgisayarınızı birkaç dakika içinde rahatlıkla halledebilmeniz mümkün

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz