Kelime anlamı olarak bir başkasına ait olan maldan belirlene kurallar içerisinde yararlanılmasını sağlayan hakka intifa hakkı denilmektedir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin

İntifa Hakkı İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?
Kelime anlamı olarak bir başkasına ait olan maldan belirlene kurallar içerisinde yararlanılmasını sağlayan hakka intifa hakkı denilmektedir. Bu haktan yararlanmak isteyen kişilerin belirli belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Peki, intifa hakkı için gerekli belgeler nelerdir?
İntifa Hakkı Belgesi İçin İstenen Belgeler
İntifa hakkı kurulacak olan taşınmaza ait tapu belgesi, bu taşınmaz için tapu belgesi yok ise bu durumda taşınmaz malın ada ve parsel numarasını gösteren belge ile malikin sözlü beyanda bulunması, 
İntifa hakkı kurmak isteyen taraf ile intifa hakkı kurulacak olan taşınmazın sahibinin kendilerinin ya da yetki verdikleri kişilerin kimlik belgeleri, 
Her iki tarafa da ait olan 6X4 büyüklüğünde ve son 6 aylık dönem içerisinde çekilmiş vesikalık resim, 
Mahkeme kararı ile intifa hakkı kurulacaksa kesinleşen mahkeme kararı, 
Kanuni intifa hakkı kurulacaksa sağ kalan eşin intifa hakkını seçtiğini gösteren veraset senedi, 
Taşınmazın sadece bir bölümünde intifa hakkı kurulacaksa bu kısmı gösteren kroki, 
Her iki tarafın kendilerine ait olan vergi numaraları
İntifa Hakkı Masrafları 
Emlak vergisi değerinin 2/3’den az olmamak şartı ile beyan edilen tutar üzerinden lehine intifa hakkı verilen kişi binde 15 oranında tapu harcı ödemekle yükümlüdür.
Bedelsiz intifa hakkı tanınması durumunda ise taşınmazın kayıtlı olan değeri temel alınarak yeniden değerleme oranı ile belirlenen tutar üzerinden binde 54 oranında tapu harcı tahsil edilir. 
Feragat durumunda ise koşullara bağlı olarak değişmekle beraber binde 15 ile binde 54 arasında değişen oranlarda tapu harcı tahsilatı yapılmaktadır. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.