İntifa Hakkı Harçları

İntifa hakkı kurulmadan önce emlak vergisi değeri belirlenerek bu değer üzerinden belli bir hesaplama işlemi ile harç bedeli ödemek zorundasınız. Bu bedel binde 15 olarak karşımıza çıkıyor ve bedeli ödemenin zorunlu olduğunu da belirtmek gerekiyor. Yapılacak hesaplamanın emlak vergisi bedelinden düşük olmaması da söz konusu! Sahip olunacak hakkın bedelsiz olarak karşınıza çıkması durumunda ise binde 54 oranında tapu harcı kişiden alınıyor.

İntifa Hakkı Nedir:

Taşınmaz üzerinde ortak olarak görülen kişinin sahibi olduğu haklar bütünüdür. Bu hak sayesinde kişi kullanma ve oturma hakkına sahip olur ancak satın alma ya da devir işlemlerinde kişi hak sahibi değildir. İntifa hakkı maksimum 100 yıl olarak karşımıza çıkıyor ve bu süre dolduktan sonra gerekli devir işlemleri başlatılıyor. Asıl hak sahibi, yani kuru mülkiyet hak sahibi vefat ettiği takdirde de bu süreç başlatılıyor.

İntifa hakkının değeri:

Taşınmaz emlak değerinin 2/3’ü oranında bir harç bedeli karşımıza çıkıyor ve geriye kalan oran da az önce belirttiğimi kuru mülkiyetin hakkı olarak karşımıza çıkıyor. Harç bedelinin ödenmesi için gerekli başvuruları yapmanıza gerek yok çünkü ilgili kurum kısa sürede sizlere ulaşıyor ve bu bedeli sizlere hatırlatıyor.

90.000 liralık bir taşınmazı basit bir hesapla intifa hakkı bedelinin 60.000 lira olduğunu görebiliyoruz ve bunun yanında geriye kalan 30.000 liralık bedelin de kuru mülkiyet hakkı bedeli olduğunu da belirtmek gerekiyor. İntifa hakkı ve kuru mülkiyet hakkı bedeli hesaplanması işlemi bu oranlara göre yapılıyor ve ilgili kurum da sizlere bu konu hakkında detaylı bir şekilde yardımcı oluyor ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi bu bedeli hesaplamak çok da zor değil! Emlak bedelini biliyorsanız oranlar yukarı belirtildiği gibidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz