İntifa Hakkı Mirasçıya Devir Olur mu?, Geçer mi?

Bir başkasına ait olanı kullanmak olarak bilinen intifa hakkı hangi durumlarda ortaya çıkıyor? İntifa hakkı mirasçıya ne şekilde geçer, ya da geçer mi? Tüm bu soruların cevabını vermek için bu başlık altında sizinle buluşuyoruz ve dilerseniz intifa hakkı ile ilgili tüm detaylara birlikte göz atalım… İntifa hakkı yasalar çerçevesinde mirasçılara geçmiyor. Dipnot olarak belirtmekte fayda var eğer ki yazılı bir sözleşme söz konusu ise ve detaylı bir şekilde belirtilmişse İntifa hakkının devir işlemi gerçekleştiriliyor. İntifa hakkının süresi olarak en fazla 100 yıl olduğu söyleniyor ve bu aşamada eş ve çocuklar arasında yapılacak dağıtımda hayatta kalan eş dilerse mirasın büyük bir kısmını daha doğrusu yarısını tek başına alma hakkına sahip oluyor.

Basit bir örnekle bu durumu çok daha kolay bir şekilde açıklayabileceğimizi düşünüyoruz. Yakın bir akrabanıza ev aldığınızı farz edelim ve kişi kullanım hakkının kendisinde kalması konusunda ısrarcı davrandı! Bu ısrarla birlikte sizler de durumu kabul ettiniz ve kısa bir süre sonra kişi vefat etti! Kişinin vefatı ile birlikte intifa hakkı doğuyor ve sorumlu kişi olarak siz gösteriliyorsunuz. Evin sahibi sizsiniz ve kullanım hakkı için de gerekli işlemleri başlatabilirsiniz ancak şöyle de bir detay var mirasçılar herhangi bir şekilde bu evin satış bağı olduğu konusunda çalışmalara başlar ve bu durumu belgeler eşliğinde kanıtlarsa işler farklı bir boyuta ulaşıyor. Satış işlemleri konusunda hakkınızı arayıp sizler de belgeler ile bu durumu kanıtlarsanız dava lehinize sonuçlanıyor ve satış ya da kullanım size devrediliyor. Yasal haklarınızı biliyor olmanız bu aşamada çok önemlidir yoksa sahip olduklarınız kısa sürede elinizden gider ve sizler daha çok zararlı çıkarsınız.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz