İntifa Hakkı Nedir?

Malikin sahibi olduğu bir eşya üzerindeki kullanma, yararlanma ve tüketme haklarını kendi isteği ile bir başkasına tahsis etmesi sonucunda kurulan yeni hak tipine intifa hakkı adı verilmektedir. Bu hak şahsi haklar kategorisinde yer almakta olup “sınırlı ayni hak” olarak tanımlanmaktadır. İntifa hakkı tanınan şey üzerinde kişi bu hak ile istifade hakkı elde eder ancak bu hak düzenlenen sözleşme ile sınırlandırılabilir.

İntifa Hakkı Miras Yoluyla Geçer Mi?

Düzenlenen intifa hakkı sözleşmesi içerisinde aksi bir madde yer almıyorsa intifa hakkının devri mümkündür. Ancak intifa hakkı kişinin hayatı ile sınırlandırılan bir hak olup kişinin ölümü ile bu hak sona erdiği için ölümden sonra miras yolu ile yasal mirasçılara geçmesi söz konusu değildir.

İntifa Hakkı Nasıl Kurulur?

İntifa hakkının kurulması için kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki Sözleşmeyle Kurulan İntifa Hakkı şeklidir. Gerçek ya da tüzel kişiler için taşınmaz sahibi düzenlenen sözleşme ile üçüncü kişilere intifa hakkı tanıyabiliyor. Bu sözleşmenin geçerli olabilmesi için ise tapu sicil müdürlüğüne başvuruda bulunarak resmi senet düzenlenmesi şartı bulunmaktadır.

Bir taşınmazın belirli bir bölümünü içeren kullanma hakları içinde intifa hakkı sözleşmeleri düzenlenebilmektedir. Örneğin büyük bir arazinin yola cepheli yerinde açılacak olan akaryakıt istasyonları için bu tip sözleşmeler tercih edilmektedir. Yine mahkeme kararı ile intifa hakkı da kurulabilmektedir. Bir diğer yöntem ise Kanundan Doğan İntifa Hakkı olarak öne çıkmaktadır. Bu hak 3 şekilde ortaya çıkmaktadır;

a) Mirasta sağ kalan eşin intifa hakkı.
b) Ana babanın velayetleri altındaki küçüğün malları üzerindeki intifa hakkı.
c) Kocanın karısının malları üzerindeki intifa hakkı.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz