İntifa Hakkı Sahibi Ölürse Taşınmazın Durumu Ne Olur?

İntifa hakkı mal varlığı üzerinde herhangi bir söz hakkı tanımaz! Malın kullanımı şahsa aittir ancak taşınma ya da değişim gibi durumlarda herhangi bir şekilde müdahale hakkınız yoktur. İntifa hakkı, mal sahibinin hayatta kalığı süre boyunca geçerlidir ve kişi öldüğünde bu hak devredilebilir ancak mirasçılara bırakılamaz! Var olan emlağa ortak olma durumu olarak da karşımıza çıkar ancak bu aşamada önemli olan mal varlığı üzerinde söz sahibi olmadığınızdır. İntifa hakkı ile çok sayıda makale yazdık ancak bu başlıkta tüm detayları aktaralım istedik ve gerçek mal sahibi öldüğünde taşınmazın durumu ne olacağı hakkında konuşalım ve birlikte değerlendirme yapalım.

İntifa hakkının terki durumu söz konusudur ve mal sahibi vefat ettiği takdirde gerekli resmi işlemler başlar. Bu süreçte yasalar çerçevesinde hareket etmek durumundasınız ve unutmadan bir kez daha hatırlatmak gerekiyor, intifa hakkı mirasçılara yani kişi yakınlarına devredilemiyor. İlgili belgeler ile birlikte ilgili kuruma gidilerek süreç başlatılır ve eğer hakkınızı kullanmak intifa hakkınız devam ettirmek istiyorsanız maksimum 100 yıl gibi bir sürenin olduğunu da bilmeniz gerekiyor. İntifa hakkından vazgeçmek iserseniz de yine bir dilekçe ile başvurunuzu yapmanız gerekiyor. Ölen şahıs gerekli bildiriyi yapmışsa eğer devir teslim işlemi başlatılır ve mal üzerindeki hak sahibi bu kez yeni bir isim olur.

Gerçek hak sahibi mirasçılardır bunu da belirtmek gerekiyor ve yazımızın başında da söylediğimiz gibi intifa hakkı mirasçılara devredilemiyor yalnızca malın sahipliği bu kişilere geçiyor. İntifa hakkı devir teslim işlemlerinde sizlerden çok sayıda belge istenmiyor ancak belgelerin eksiksiz bir şekilde tamam edilmesi gerekiyor. Az önce de söylediğimiz gibi dilerseniz devir işlemini yapmayabilir ve intifa hakkında söz sahibi olmaya devam edebilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz