İntifa Hakkı Sahiplerinin Hakları Nedir?

Tam olarak hak sahibi olmasa da, resmi belge ile belirlenen şahıs, emlak üzerinde söz sahibi olamıyor ancak kullanım ve faydalanma gibi durumlardan yararlanıyor. Şahsın ölmesi ile birlikte intifa hakkı sona eriyor ancak bunun yanı sıra emlakta hakkı olanların intifa hakkının alınmasını istemesi gibi durumlarda da bu hak şahıstan alınabiliyor. Şahıs ölünceye karda normal durumlarda intifa hakkı sahibidir ve aksi bir durum söz konusu olmadıkça bu hak davası devam etmektedir. İntifa hakkı mirasçılara ya da pay sahibi herhangi bir kişiye devredilemiyor, bu yasalarda net bir şekilde belirtiliyor ancak farklı isimlere devir teslim işlemleri yapılabiliyor. İntifa sahibinin en büyük haklarından bir tanesi kendi hakkını başka bir şahsa devredebiliyor olmasıdır ve bu işlemleri yapmadan önce de gerekli imzaların atılması gerekiyor. Emlağın ya da arsanın paylaşımında çocuklara pay dağıtılırsa sağ kalan eş intifa hakkını alabiliyor ancak paydan herhangi bir oran kendisine verilmiyor. En fazla 100 yıl kadar sonra intifa hakkı sona eriyor ve herhangi bir işlem yapılamıyor.

İntifa hakkı sahibi olan şahıs dilediği zaman devir teslim işlemleri için ilgili kuruma başvurabilir ancak bu işlemler yapılırken genellikle aileler ya da yakınlar arasında büyük sorunlar yaşanabiliyor. Devir işlemlerinde kişilerin kendi rızaları olması gerekiyor ve bunun için gerekli belgeler de imzalanıyor. Eğer ki zorlama bir durum söz konusu ise kişi dilediği zaman intifa hakkını yeniden kullanmak istediğini belirtebiliyor.

Mirasçılara devredilemeyen intifa hakkı, bunun dışında herhangi bir isme devredilebiliyor ve bu ismin yakın biri ya da akraba olması da gerekmiyor. Seçim yapmak şahsa kalmıştır ve dilediği gibi devir işlemini de farklı bir şahsa verme hakkı bu kişiye tanınmıştır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz