İntifa Hakkı Sözleşmesi 2017

Taşınmaz mal üzerinde kurulan kullanma ya da yararlanma hakkına intifa hakkı denilmektedir. Bu hakkın resmi olarak tanınması için düzenlenen sözleşmeye ise intifa hakkı sözleşmesi adı verilmektedir. Bu sayede taşınmaz mal sahiplerinin taşınmazın mülkiyetini kendi üzerlerinde tutarken kullanma hakkını ise seçtikleri kişi ya da kuruma devretme hakkına erişmektedir.

İntifa Hakkı Sözleşmesi Örneği 

BİR TARAFTAN: ………. : …….. oğlu, (Vergi No….)
DİĞER TARAFTAN: …………… : ………. oğlu (Vergi No….)
aşağıdaki hususlarda anlaşmışlardır.

…….. ili ……… Mahallesi 150 ada 27 parsel sayılı 800 m2 miktarındaki bahçeli kâgir apartmanın tamamı İbrahim YILDIZ adına kayıtlı iken; adı geçen malik bizzat hareketle bu taşınmaz malın kuru mülkiyetini üzerinde bırakarak intifa hakkını …………….. TL bedel karşılığında, 10 sene müddetle ………..’e tanıdığını, intifa hakkı bedelini nakden tamamen ve peşinen aldığını, intifa hakkı lehtarı …………….’de intifa hakkını yukarıda yazılı bulunan bedelle aynen kabul ettiğini ve adına tescilini istediğini, bu taşınmaz malın bu güne kadar olan emlak vergilerinin ödenmesinden taraflarının müteselsilen sorumlu olduklarını, taraflarca devir ve temlik için gösterilen değerin bu taşınmaz malın emlak vergisi değerine yeniden değerlendirme oranı uygulanmak suretiyle bulunacak değerden düşük olmadığını, aksi halde aradaki fark için ödenmesi gereken harçların V.U.K. gereğince taraflarından cezalı olarak tahsil edilmesini kabul ettiklerini birlikte ifade ve beyan ettiler.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz