İntifa Hakkı Süresi Ne Kadar?

Var olan gayrimenkul üzerinde hak iddia edebilmeniz için intifa hakkı sahibi olmanız gerekiyor ancak unutmayın bu sizin malın gerçek sahibi olduğunuzu değil sadece kulanım hakkına sahip olduğunuzu gösteriyor. Belli başlı haklarınız elbette var fakat tam anlamıyla emlak üzerinde hak sahibi olduğunuzu iddia edemiyorsunuz, ya da herhangi bir yaptırımda bulunamıyorsunuz bu yüzden intifa hakkı tam sahiplik olarak karşımıza çıkmıyor. Başkasına ait olan bir malı kullanım hakkınız diyebiliriz ve bu hakkınız da emlak sahibinin yaşamı boyunca devam ediyor, kişinin ölümü ile birlikte bu hak da yasal olarak sizlerden alınıyor.

Satış düzenleme ya da ipotek gibi işlemlerde hak sahibi olmadığınızı bir kez daha hatırlatmak istiyoruz ve daha önceki makalelerimize de göz atarsanız bu detayların vurgulu bir şekilde belirtildiğini sizler de görebilirsiniz. Kullanım hakkınızı belli sınırlar çerçevesinde gerçekleştirebiliyorsunuz ancak satış ya da ipotek gibi üst düzey durumlarda söz hakkı olmadığınızı bilmeniz gerekiyor. Sizlerden fikir alınabilir ya da sizin düşüncelerinize göre hareket edilebilir fakat işler resmi boyuta ulaştığında sizlerden herhangi bir imza ya da belge istenmiyor. Tüzel kişilerde intifa hakkı maksimum 100 yıl sonra sona eriyor ve az önce de belirttiğimiz gibi yasal olarak netlik kazanıyor.

Çıplak mülkiyet sahibi bu süre sona erdikten sonra intifa hakkına sahip olacak kişi olarak karşımıza çıkıyor ve yine yasal işlemler doğrultusunda bu durum daha resmi bir hale geliyor. Süreç sona erdikten sonra ilgili kurum ile irtibata geçmeniz ve gerekli belgeleri de en iyi şekilde hazır etmeniz gerekiyor. Kurum işlemlere başladıktan kısa bir süre sonra sizlere bildiri geliyor ve intifa hakkının yasal olarak da devredildiği tarafınıza resmi bir belge ile iletiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz