İntifa Hakkı Nedir?

Bir başka kişiye ait olan taşınmazın belli sınırlamalar ve koşullar beraberinde kullanılmasını sağlayan hak, intifa hakkı olarak karşımıza çıkıyor.

İntifa Hakkı Ne Demek?

İntifa hakkı, kişinin sahip olduğu taşınmaz malın kullanım hakkını, bir başkasına devretmesi durumunda oluşuyor. İntifa hakkı kapsamında bazı sınırlamalar bulunuyor. İntifa hakkına sahip olan, yani taşınmaz malın kullanım hakkının devredildiği kişi taşınmazı devredemiyor ya da taşınmaz hakkında bir satış işlemi gerçekleştiremiyor. Yalnızca, taşınmazı kullanma hakkına sahip oluyor.

İntifa hakkı; Kanundan doğan intifa hakkı, Sözleşme ile kurulan intifa hakkı ve Mahkeme kararı ile kurulan intifa hakkı şeklinde olmak üzere üç şekilde meydana gelebiliyor.

İntifa Hakkı İçin Gerekli Belgeler

– Öncelikle intifa hakkı tesis edilecek olan taşınmaz malın tapu senedi gerekiyor. Tapu senedi bulunmuyor ise taşınmazın ada ve parsel numarasını belirten belge ya da mal sahibinin sözlü beyanı gerekiyor.

– İntifa hakkı talebinde bulunan tarafların ya da yetkili temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanları ya da pasaportları ve temsilciliğe ilişkin belgeleri gerekiyor.
– Tarafların son altı ay içerisinde çekilmiş olan birer vesikalık fotoğrafları gerekiyor.

– İntifa hakkı, mahkeme kararı ile kurulacak ise kesinleşmiş olan mahkeme kararı gerekiyor.

– İntifa hakkı kanundan doğmuş ise sağ kalan eşin intifa hakkını seçtiğini belirten veraset senedi gerekiyor.

– İntifa hakkı taşınmazın tümünü değil de bir kısmını kapsıyor ise bu kısmı belirten kroki gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz