İntifa Hakkı ve Kuru Mülkiyetin Farkı

İntifa hakkı, kişinin kendisine tahsis edilmiş olan ve gayrimenkulden yararlanma, kullanma hakkı olarak geçiyor iken; kuru mülkiyet ise emlak üzerinde hiçbir yetkisi bulunmayan fakat tapu üzerinde ismi yer alan kişi olarak tanımlanıyor.

İntifa Hakkı Nedir?

İntifa hakkı, kişinin kendisine tahsis edilmiş olan ve gayrimenkulden yararlanma, kullanma hakkı olarak tanımlanıyor. Mülkiyet üzerinde intifa hakkı bulunan kişi, hakkından vazgeçerek tesis edilen intifa hakkını kaldırabiliyor. Ya da intifa hakkı, hak sahibinin vefat etmesi halinde sona eriyor. İntifa hakkı; sözleşme ile kurulan, mahkeme kararı ile kurulan ve kanuni intifa hakkı olmak üzere üç ayrı şekilde karşımıza çıkıyor.

Kutu Mülkiyet Nedir?

Kuru mülkiyet, intifa hakkı sahibi olan kişinin bulunduğu bir gayrimenkulde mülkün öz sahibi olarak tanımlanıyor. İntifa hakkı bulunan kişinin vefat etmesi durumunda taşınmaz malın mülkiyeti hukuki olarak kuru mülkiyet sahibine tam mülkiyet olarak kalıyor. Kuru mülkiyet, gayrimenkulün yararlanma hakkının başkasında olması takdirinde mal sahibinin, söz konusu gayrimenkul üzerindeki sahiplik durumu olarak da tanımlanabilir.

İntifa Hakkı ve Kuru Mülkiyet Arasındaki Farklar

– Kuru mülkiyet sahibi kişi evini kiraya veremiyor ancak intifa hakkı sahibi verebiliyor,

– Kuru mülkiyet sahibi kişi evini bir başkasına satabiliyor ancak intifa hakkı sahibi kişi satamıyor,

– Kuru mülkiyet sahibi kişi gayrimenkulün intifa hakkını bir başkasına devredemiyor ancak intifa hakkı sahibi kişi isterse bu hakkından feragat edebiliyor.

– Kuru mülkiyet sahibi kişi intifa hakkını sona erdiremiyor. İntifa hakkı sahibi eğer sözleşmede bir süre hükmü yoksa ömrü boyunca o hakka sahip oluyor. İntifa hakkı sahibi vefat ettiğinde ise kuru mülkiyet sahibi taşınmaza tamamen sahip oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz