İntifa Hakkına Haciz Gelir mi?

İntifa hakkına haciz gibi durumlarda kuru mülkiyet sahibi ile irtibata geçiliyor ve icra genel kurulu gerekli resmi belgeyi şahsa ileterek sürecin başladığını resmi olarak bildiriyor. Bu süreçte hızlı bir şekilde hareket etmek için sizler de haciz işlemlerinin kaldırılması doğrultusunda gerekli ödemeyi ve evrakları tamamlamanız gerekiyor. Bana bir bildiri gelmedi şeklinde herhangi bir savunma yapmanız kabul edilemez çünkü bu konudan sorumlu olan karşı taraf değil, sizlersiniz. İntifa hakkı sahibine herhangi bir bildiri göndermekte zorunlu değildir çünkü bu aşamada asıl muhatap alınacak kişi kuru mülkiyet sahibi olan kişidir. Haciz durumlarında intifa hakkı hiçbir şekilde yok olmuyor ya da zedelenmiyor ancak dediğimiz gibi bu aşamada başı ağrıyan taraf her zaman kuru mülkiyet sahibi oluyor.

Kuru Mülkiyet Sahibi: 

Emlağın gerçek sahibidir ve intifa hakkı sahibine göre daha fazla hakka sahip odluğunu da belirtmek gerekiyor. Bu tarz resmi işlemlerde intifa hakkı sahibine göre daha aktif hareket etmek zorundadır ve yine resmi işlemlerde bu şahsın imzası geçerli olacaktır. İntifa hakkı elbette haczedilebiliyor ancak sürekli söylediğimiz gibi bu durumda yine kuru mülkiyet sahibi ön planda yer alıyor. Bir emlak üzerinde iki tarafta hak sahibidir diyebiliriz ancak resmi olarak hak sahibi olan kişi yine kuru mülkiyet sahibi olan kişidir.

İntifa hakkının haciz durumunun kaldırılması için gerekli işlemleri yaptığınız takdirde kısa bir süre zarfında haciz işlemi kalkıyor ancak bu süreçte hızlı hareket etmeniz gerekiyor çünkü yüksek faiz oranları sizlerin aleyhine işliyor. Bu süreç sona erdikten sonra dilerseniz intifa hakkını bir başka kişiye teslim edebilirsiniz ancak daha önceki makalelerimizde de bahsettiğimiz gibi mirasçılar dışında herhangi birisi olması zorunludur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz