Bu hak, miras yolu ile ya da başka bir şekilde devredilemiyor ancak kullanım hakkı resmi işlemler çerçevesinde devredilebiliyor. Kullanım hakkının bir başkasına geçmesi ile birlikt

 İntifa Hakkının Sona Ermesi
 
İntifa Hakkı Nedir?
Başkasına ait olan mal ve mal varlığından karşılıklı anlaşma doğrultusunda yararlanma hakkı olarak karşımıza çıkan intifa hakkı, kişi aksini belirtmedikçe devam ediyor. Sahip olunan maldan tüm hakları ile yararlanabiliyorsunuz ancak resmi işlemlerde herhangi bir şekilde söz sahibi olmadığınızı da belirtmek gerekiyor. 

İntifa hakkı devredilebilir mi?
Bu hak, miras yolu ile ya da başka bir şekilde devredilemiyor ancak kullanım hakkı resmi işlemler çerçevesinde devredilebiliyor. Kullanım hakkının bir başkasına geçmesi ile birlikte mal ya da mal varlığından yararlanacak kişi de değişiyor fakat intifa hakkı asıl kişide bulunuyor. 
İntifa hakkı nasıl sona erer?
Tüzel kişinin insifahı ve bununlar birlikte sağ olan mal sahibi kişinin vefat etmesi ile birlikte intifa hakkı tamamen sona eriyor. İntifa hakkının sona ermesi ile birlikte yasal olarak daha önce sahip olduğunuz mal ya da mal varlığından hiçbir şekilde yararlanamıyorsunuz. İntifa hakkı sahibi kişi eğer isterse gerekli mercilere başvurusunu yaparak bu hakkın maddiyata dönüştürülmesini talep edebiliyor. Sahip olduğu hakkın karşılığını para olarak almak istediğinde de intifa hakkı sona eriyor. Mahkeme bu aşamada devreye giriyor ve gerekli işlemlerin tamamlanması ile birlikte intifa hakkı kütükten siliniyor. Yazımızın başında atladığımız bir noktaya da değinmek istiyorum, intifa hakkı devir işleminde kütükten silinme gibi bir durum yoktur çünkü burada devredilen yalnızca haktır, yine asıl hak sahibi olarak resmi durumlarda intifa hak sahibinin yer aldığını görebiliyoruz. 
Miras yolu ile devri gerçekleştirilmese de resmi başvurular ile birlikte intifa hakkınızı bir başkasına devredebiliyorsunuz, yine bunun için de resmi başvurularınızı yapmanız ve uygun bir dilekçe ile belirtmeniz de şarttır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.