İntifa hakkı bir taşınmaza sahip kişinin farklı bir kişiye taşınmaz kullanımını tahsis etmesi demektir. İntifa hakkı sahibi olanlar o mülkiyeti satamaz veya ipotek edemez. İntifa hak sahibi olan kişinin ölümü ile soran intifa hakkı, mirasçılarına da verilemez. İntifa hakkı sahibi öldüğü zaman mülkiyetin tamamı çıplak mülkiyet sahibine geçer. İntifa hakkının sona erme durumunda birkaç şartlar gerçekleşebilir.

Söz konusu hallerin ilki; taşınmazın herhangi bir kaza veya doğal afet sebebi ile kullanılmaz duruma gelmesi durumunda intifa hakkı biter. İntifa hakkı bir süreye bağlı olarak verilirse o sürenin bitiminde intifak hakkı sona erer. İntifa hak sahibinin vefatı ile mirasçılarına devredilmemesi sebebi ile intifa hakkı biter. İntifa hakkına konu olan mülkiyetin kamulaştırılması sonucunda intifa hakkı biter.

İntifa hakkına sahip olan kişi mülkiyetin gerçek olan sahibine karşı borcu olursa mülkiyet sahibi kişinin mülkiyeti terkini isterse mahkeme kararı ile intifa biter. İntifa hakkından önce olan taşınmaz rehni bulunursa borcun ödenmemesi sebebi ile rehnin paraya çevrilmesi durumunda cebri icra nedeni ile intifa hakkı sona erer. İntifa sahibinin geçerli olan bir yazılı terkin beyanname vermesi ile intifa hakkı biter.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz