İntifa Hakkının Tapuya Tescili

Tescil işlemlerinde aksi bir durum olmadığı sürece mülkiyet üzerinden gerekli çalışmalar başlatılıyor. İntifa hakkı, kişinin yaşadığı süre boyunca sahip olabileceği bir haktır ve bu hakkın mirasçılara devredilemediğini de daha önceki yazılarımızda siz değerli okurlarımıza aktarmıştık. İntifa hakkının kusursuz bir şekilde tapuya tescil edilmesi işlemlerinde izlemeniz gereken belli başlı yollar vardır ve dilerseniz bu işlemler öncesinde neler yapmanız gerekiyor ve hangi belgeler sizlerden isteniyor, bunlara hep birlikte göz atalım.

– Taşınmaz mala ait olan tapunun ya da malikin beyanını belirten bir resmi belge ile işlemler için start verebilirsiniz. Resmi belgenin bulunması şart ve bu belge ile birlikte yapacağınız işlemler için henüz yolun başında olduğunuzu da belirtmek gerekiyor.

– Temsilciliğe ilişkin belgelerden bir tanesi de kişilerin fotoğrafları ve nüfus cüzdanlarıdır. Her ne kadar kimlik numaranız kayıt altında da olsa kimliğiniz ile işlem yapmanız şart koşuluyor.

– 6X4 vesikalık fotoğraf.

– Mahkeme kararı ile gerekli işlemler yapılacaksa eğer, mahkemece hazırlanmış resmi belge

– Tarafların her birinin vergi kimlik numarası.

Bu belgeler ile birlikte sizler de kısa süre tapu tescil işlemlerini halledebilir ve intifa hakkını kullanabilirsiniz. Daha önceki makalelerimizde intifa hakkından sizlere bahsetmiştik ve mirasçılara devredilemediği için de devir işlemlerinde büyük sorunların yaşandığını aktarmıştık. Bu işlemler ile birlikte sizler de devir işlemlerinden kurtulabilir ve sorunsuz bir şekilde sonuçlandırabilirsiniz. Mahkeme kararı çok uzun zaman almıyor ve diğer mahkemeler gibi vakit kaybı yaşatmıyor. Kısa sürede ve eğer belgeler tamam ise aynı hafta içerisinde işlem tamamlanabiliyor ancak belgelerde çıkacak herhangi bir eksiklik büyük sorun yaratabilir. Gerekli belgeler mahkemece inceleniyor ve uygun görüldüğü takdirde işlemleriniz kusursuz bir şekilde sonuçlandırılıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz