İntifa Senedi Nedir?

İntifa senetleri, hisse senetlerine benzeyen fakat aynı olmayan senet biçimi olup, hisse senetlerinden ayıran özelliği ise herhangi bir payı temsil etmemesidir. İntifa senedi de kıymetli evrak niteliğinde olup, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu 503. Maddesin de ayrıntılı olarak bilgiler yer almaktadır. Aslında bu senetleri iki şekilde ele almak mümkün bir durumdur. Bunlar ise;

  • Hisse senetlerinin bedelinin şirket alacaklılarına, şirket sahiplerine, kuruculara ya da şirkete yarar sağlayan kimseler tarafından alınan intifa senetlerine denmektedir.
  • Hisse senetlerinin bedelinin tamamının sadece şirket sahiplerinin ödenmesi ve bunun üzerinden kazanç elde etmeye denmektedir.

İntifa Senedi Sahiplerinin Hakları

 

Türk Ticaret Kanunu’nun 503. Maddesine göre intifa senet sahiplerinin hakları şirketten elde edilen kara kimsenin ortak olamayacağı sadece bu senede ortak olan kişilerin hak sahibi olabileceği anlamını taşımaktadır. Bu haklardan bir tanesi olup, aynı zaman da net kar elde eden şirket üzerinden hak sahibi olmaya da hak sahibi olacaktır. Sözleşmede yer alan intifa senedi maddelerince şirketin ön görülen kar tutarına da ortak olması anlamını taşımaktadır.

 

İntifa Senedinin Sona Ermesi

 

İntifa senedinin sona ermesi durumunda şirkette elde edilen kar ortaklığı bitmiş oluyor. İntifa senedi sözleşme sahipleri tarafından sona erdirilmekte olup, senet sahiplerinin ortak kararı sonrasında son bulabilir. Aynı zaman da süreli intifa senedi de düzenlenebilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz