İntikal Nedir?

İntikal kelimesi, Arapça kökenli bir kelime olup anlam olarak bir yerden başka bir yere geçme ve yer değiştirmek anlamına gelir. Emlak sektöründe ise taşınır veya taşınmaz malların miras yoluyla gayrimenkullerin hak sahiplerine tapuda tescillenmesine denir. Miras hakkı doğduğunda bu mirastan faydalanabilmek için bazı belli başlı işlemlerin yapılması gerekmektedir. aksi takdirde işlem yapıldığı zaman mirastan tam olarak yararlanamıyorsunuz. Tapu kütüğünde herhangi bir işlem yapılmadığı için vefat eden mülk sahibinin üzerinde bulunan gayrmenkuller ölü olsa dahi tapu kütüğünde taşınmazlar yine kendi adına kayıtlı gözükür. Tapudaki bu durumu mirasçılara tescil edebilmek için söylediğimiz gibi mirasçılara intikal işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Bu işlemler doğrultusunda Mülkün asıl sahibinin vefatından sonra mevcut varislerine tapuda hakkı olan payları doğrultusunda intikal işlemi yapılır.

İntikal İçin Gerekli Belgeler

1-) Tapu Fotokopisi ( Varsa )
2-) Veraset İlamı
3-) Veraset ilamında ismi geçenlerin şahıslarının ya da vekillerinin;
Nüfus kağıdı aslı ve fotokopisi
Telefon ve Adres bilgileri
Son 6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet fotoğraf4-) İntikal ve Veraset ilişiği olmadığına dair bir yazı
5-) Bina varsa Deprem Sigortası

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz