İpotek Alacaklısının Hakları Nelerdir?

İpotekli borç senedi ipoteğe konu olan taşınmazın rehini sayesinde kişisel alacağın güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Düzenlenen irat senedi ise yapı olarak ipotek senedine oldukça yakın olup hukuki olarak ikisi birbirine kardeş olarak kabul edilmektedir. İrat senedinde alacak nedeni ile ipotek konulması gereken durumlarda düzenlenir ancak borcun sebebini göstermediği gibi aynı zamanda kişisel borç doğurmaz.

Alacaklının Hakları Nelerdir?

İpotek alacaklısının belirli hakları bulunmaktadır. Tescil bakımından incelendiğinde Madde 920 kapsamına göre değerlendirilmekte olup iyi niyetli olan herkesin ipotekli borç senedinden ya da irat senedinden doğan alacak kütükteki tescile göre geçerli kabul edilmektedir. Senet bakımından incelendiği takdirde ise Madde 921 devreye girmekte ve usulüne göre düzenlenmiş olması şartı ile içinde yazılı olanlara göre geçerli kabul edilir.

Senet Kaybedilirse Ne Olur?

Rehin senedi kişinin kendi rızası dışında elden çıkmış ya da borcu sona erdirme kastı olmadan yok edilmişse bu durumda alacaklı mahkemeye başvuruda bulunarak borçlunun borcunu ödemesini isteyebileceği gibi aynı şekilde yeniden rehin senedi düzenlenmesini talep etme hakkına sahiptir. Ödenen senedin geri verilmesi hakkında uygulanacak olan yöntemler madde 928 kapsamında belirlenmekte olup borcun tamamını kapatan borçlunun alacaklıda olan senedi iptal edilmeden olduğu gibi geri isteme hakkı bulunmaktadır. Borcun bir kısmının ödenmesi ya da güvencenin azaltılması gibi durumlarda tapu kütüğüne bu ipotek şerhine not edilerek kayıt altına alınmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz