İpotek Çeşitleri

Mevcut olan ya da ortaya çıkması ihtimali bulunan bir alacağın teminatını sağlamak üzere herhangi bir taşınmaz üzerine tapuda gerçekleştirilen tescil işlemine ipotek adı verilmektedir. Yapılan işleme göre değişen farklı ipotek türleri bulunmaktadır. Peki, ipotek çeşitleri nelerdir?

Kanuni İpotek

Kanunlar sonucunda ortaya çıkan ipotek hakkına kanuni ipotek adı verilmektedir. Bu ipoteği diğer ipotek türlerinden ayıran en önemli fark taraflar arasında ayrıca bir sözleşme yapılma zorunluluğunun bulunmamasıdır. Genelde satılan taşınmaz bedelinin ya da paylaştırma sonucu ortaya çıkan alacakları temin etmek için düzenlenmektedir. Yine gayrimenkul inşaatları için taşınmaz inşaatı için malzeme temininde bulunan ya da iş gücü sağlayan kişilerce alacaklarını teminat altına almak adına düzenlenebilmektedir.

Akdi İpotek

Hali hazırda mevcutta bulunan ya da ileride ortaya çıkması ihtimali mevcut olan alacağın teminatını sağlamak adına tarafların arasındaki düzenlene sözleşme ile ortaya çıkan ipotek türüne akdi ipotek adı verilmektedir. İpoteği veren borçlunun kendisi olabileceği gibi aynı zamanda bu borç için ipotek gösterme rızasına sahip olan bir başka kişide olabilir. Akdi ipotek kendi arasında ana para ipoteği ve maksimal ipotek olmak üzere 2 ana gruba ayrılmaktadır.

Ana Para İpoteği

Belirli bir tutara sahip olan alacak için düzenlenen ipoteğe ana para ipoteği adı verilmektedir. Önceden belirlenmiş olan bir para için düzenlenmiş olduğu için ödemede gecikmeye düşülmesi durumunda temerrüt faizi ve alacağın tahsili için yapılan masraflar da dahil edilir.

Maksimal İpotek

Değişken alacaklar için yapılan ipotek işlemlerine maksimal ipotek adı verilir. Alacak miktarı kesin olarak belirlenmediği için maksimum tutar belirlenerek ipotek bu tutar üzerinden konulur.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz