İpotek Fekki Ücreti

Son zamanların gündemde olan konularından birisi de ipotek fekki ücreti olmuş olup, bu ücret bankaların konut üzerine konulan ipoteği kaldırmak için müşterilerinden para talep etmesi üzerine gündeme düşmüştür. Bankalar kendilerinin yararları amacı ile sağladığı bu ipoteği koyduğu bir gerçek olup, bunun için müşterilerinden para alması anlamsız görülmektedir. Yılda 500 kişi üzerinden bu şekilde para talep eden banklar haksız yere 150 milyon kazanç elde ettiği belirlenmiştir.

İpotek Fekki Ücreti Ne Kadar?

İpotek fekki ücreti aslında ipotek bozma ücreti olarak bilinmekte olup, bu bankaların tamamen kendilerinin çıkardığı ve haksız kazanç elde ettiği bir ücrettir. Kredi çeken müşteri bankaların kendini garanti altına almak için mal varlığınıza koyduğu ipoteği kredinin bitmesi durumunda kaldırmak için sizden ücret talep etmesi ile ortaya çıkmaktadır. Bunun için de bankalar ortalama olarak ipotek fekki ücreti olarak 300 TL civarında rakamlar talep etmektedir.

İpotek Fekki Ücreti Ödemeyin!

Özellikle konut kredisi için talep edilen ipotek fekki ücreti altında alınan haraçların ödenmemesi konusunda gerekli yerler bilgilendirme de bulunmaktadır. Eğer ki bankalar sizden böyle bir ücret talep ederse ise tüketici derneklerine şikayetlerde bulunulması gerekmektedir. Bu konu ile ilgili zaten güncel olarak binlerce şikayet bulunmaktadır. Şikayetinizin sonucunda bankaya çekilen ihtardan sonra halen ipotek kalkmamış ise dava açılma hakkınızın bulunduğunu tüketici hakları uzmanları dile getirmektedir. Aynı zaman da Özgür Sigortacılar Platformu Koordinatörü Neşe Demirağ, kredi çeken müşterilere sigorta zorlaması da son zamanlar da oldukça arttığı dile getirmiştir. Bunun için de kısa sürede önlem alınması gündeme gelmiştir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz