İpotek Kaldırma

Konut kredisi alanların mutlaka uyum göstermesi gereken konulardan bir tanesi de ipotek hakkını bankaya vermek oluyor. Konutun var olan değerinin büyük bir kısmına karşılık olarak verilen krediler de ipotek süresi veya kredi vadesi isteğe bağlı olarak uzatılabiliyor. İpoteğin kaldırılması için gerekli olan tek şey ise kredi ödemelerinin son bulması.

Konut alacaklara verilen kredi aslında bankaların bir bakıma kendi ödemelerini garanti altına almalarını sağlayan bir takım maddeler de içeriyor. Bankalar verdikleri kredi parasını geri alabilmek adına konutun üzerinde ipotek bulunduruyorlar. Burada bir detayı daha belirtmek gerekiyor. İpoteğin karşılığı sadece satın alınacak olan konut değil, alıcının üzerine kayıtlı farklı bir konut olabiliyor. Fek yazısı ise ipoteğin kaldırılması için bütün ödemelerin yapılmasının ardından hazırlanan bir belge olarak tanımlanabilir.

İpotek Kaldırma Ücreti

Bankadan ipoteğin kaldırılması yönünde yapacağınız talebin ayrıntıları ile belirtildiği belge olan fek yazısı bankalar tarafından ücreti mukabilinde kişiden alınabiliyor. Ancak bu ücret hemen hemen her bankada farklı tarifeler halinde bulunuyor. Kredi kullanırken yapılan sözleşmelerin belirli sayfalarında yer alan ‘fek yazısı için ek ücret alınır’ ibaresi de pek çok vatandaş tarafından fark edilmiyor. Esasen kredi sözleşmesi imzalarken dikkatli ve özenli bir şekilde her satırın okunması gerektiği de bir kez daha karşımıza çıkıyor. Her bankanın fek yazısı için ek ücret talebinin de bu sözleşmeler içerisinde imzayı atan kişi tarafından kabul edildiğini gösteriyor. Tapu dairelerinde fek yazısı için 30-60 TL arası bir işlem ücreti alınsa da bankalar tarafından daha fazla bir ücret talebi ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz