İpotek Nedir?

Alacak ve borç ilişkileri içerisinde var olan ya da ortaya çıkması muhtemel olan alacaların karşılığı olarak güvence sunması adına sunulan teminata ipotek adı verilmektedir. Günümüzde en çok bankacılık işlemlerinde kullanılan ipotek alacaklı olan tarafın kendisi için aldığı teminattır. İpotek olarak gösterilecek olan taşınmazın borçlunun kendi şahsına ait olması zorunluluğu aranmaz. Başka şahıslara ait olan taşınmazlarda bu şahsın rızası ile bankalarca ipotek olarak kabul edilir.

İpotek Sözleşmesi Nedir, Nasıl Yapılır?

Alacaklı ve borçlu arasında düzenlene, ipoteği doğuran resmi sözleşmeye ipotek sözleşmesi adı verilmektedir. Hukuki sözleşmeler arasında yer alan ipotek sözleşmesinin içerisinde sözleşmeye konut olan toplam borç, bu borcun ödeme vadesi ve borca karşı ipotek olarak gösterilen taşınmazın detaylı bilgileri mutlaka yer almalıdır. Sözleşme düzenlenirken ipotek gösterilen taşınmaz borçluya ait değilse bu durumda üçüncü kişi de sözleşmeye dâhil edilerek rızası olduğu sözleşme içerisinde yer alır.

İpotek Harcı Nedir, Ne Kadar?

İpotek işlemleri Tapu Daireleri üzerinden yapılmakta olup resmi bir işlem olduğu için harç tahsil edilmesi zorunludur. İpotek koyma işlemlerinde tahsil edilen harca tapu harcı denilmekte olup bu harç tutarı ipotekte sağlanan borç miktarı üzerinden binde 4,55 ₺ olarak tahsil edilmektedir.

İpotek Fekki Nedir?

İpoteğe konu olan borcun bitmesi durumunda ne yazık ki borç için teminat gösterilen ipotek otomatik olarak kendiliğinden kalkmaz. Borcunu bitiren kişi tapu dairesine giderek borcunu bitirdiğini gösteren resmi belge ile başvuruda bulunarak ipoteğin iptalini gerçekleştirmek zorundadır. Yapılan bu işleme ipotek fekki adı verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz