İpotek Terkini Nasıl Yapılır?

Alacaklı kişiler, kendilerine borcu olan borçlular adına ipotek işlemi isteminde bulunabiliyor. İpotek işlemine konu olan taşınmaz malın, borçlu kişinin üzerine kayıtlı olması gerekmiyor. Başkasının taşınmaz malı için de borçlu kişi adına ipotek işlemi başlatılabiliyor.

İpoteğin terkinine yönelik işlemlerin yapılabilmesi için borçlu kişinin, alacaklıya borcunu ödemesi gerekiyor. İpotek terkini işleminin gerçekleştirilebilmesi için borcun ödendiğini gösteren bir makbuz gerekiyor. Eğer ipotek işlemi borçluya, banka tarafından konulmuş ise fek yazısı gerekiyor.

Fek Yazısı Ne Demek?

Fek; terkin etmek olarak da bilinir. Kelime anlamı olarak da; kaldırma, bitirme, sona erdirme, ortadan kaldırma, feshetme ve ayırma gibi anlamlara gelir. Genelde gayrimenkul işlemlerinde karşılaşılan fek yazısı, ipotek kaydının silinmesi için gerekli olan belgedir. Bu yazı sayesinde, kişinin gayrimenkulü üzerinde olan borcunu ödediği, bankanın ev üzerindeki hak talebinin kalktığı anlaşılır.

Terkin işlemi için dilekçe ile birlikte mahkemeye müracaat edilmesi de mümkün oluyor. İpotek terkini işlemi için olan davadaki görevli mahkemenin belirlenmesi, borcunun olmadığını öne süren borçlunun belirttiği miktar göz önüne alınıyor. Belli bir tutarın altında olan davalarda sulh mahkemesi görevli olur iken, belli bir tutarın üzerindeki davalarda da asliye hukuk mahkemesi ya da iş ya da ticaret mahkemesi görevli oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz