İpotekli Arsaya Ev İnşa Etmek

Banka kredisi ile alınan ve ödemelerin halen devam ettiği yani ipotekli olan arsalara ev inşa edilip edilemeyeceği, arsa sahipleri tarafından merak edilen konular arasında yer alıyor.

İpotekli Arsalar

Banka, kredi imkanı sunduğu kullanıcılardan teminat olarak bir taşınmazı alıyor. Kredi borçlusu, borcunu ödemez ise ipotek bulunan taşınmaz banka tarafından satılıyor ve borç tahsil ediliyor. Böylece sunulan kredi imkanı ile arsa sahibi olan ve ödemeleri halen devam etmekte olan kişilerin arsaları ipotekli oluyor.

İpotekli Arsaya Ev İnşa Etmek

Kredi ile satın alınan taşınmaz mal, ödemelerin devam ettiği süre boyunca kredi imkanı sunan kuruluşun oluyor. Borç bittiği takdirde, taşınmazın üzerindeki ipotek kaldırılıyor ve kredi kullanarak satın alan kişinin adına tescil ediliyor.

Eğer borç halen devam ediyor ise ve arsa üzerindeki ipotek duruyorsa, söz konusu arsaya ev inşa etmek için öncelikle kredi imkanı sunan kuruluş ile görüşme yapılması gerekiyor. Kredi kuruluşu ile yapılan görüşme sonucunda bankadan muvafakatname alınıyor. Böylece üzerinde ipotek bulunan arsanın sahibi, ya da ilgili müteahhidin farklı teminatlarda bulunması ile kredi imkanı sunan kuruluşlar bu gibi durumlarda muvafakatname verebiliyor. Yani, kredi ile arsa satın alan kişinin, ipotekli arsa üzerine ev inşa etmesi için öncelikle bankalar ve kredi kuruluşları ile irtibat halinde olması ve muvafakatname alması gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz