İpotekli Borç Senedi Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

 

İpotekli borç senedi, vadesi belirlenmiş olan kişisel bir alacağın güvence altına alınması için düzenlenen bir resmi belgedir. Gayrimenkulün rehin alınması amacıyla düzenlenir. Borçlunun hangi hallerde olursa olsun borcunu ödememesi durumunda ipotek borç senedi olan kişi borçlunun diğer mallarına müracaat etmesi olarak tanımlanır. Peki, ipotekli borç senedi nasıl düzenlenir?

İpotekli Borç Senedi Örneği

 

Şahsi alacaklılar için yapılan alacaklının rehin koyma hakkına sahip olması için yapılır.  Bu kapsamda alacak ve rehin birbirine bağlı bir şekilde ilerler. Borca istinaden gayrimenkule bir değer biçilir. Borçlanacak olan miktar eğer ipotek olarak gösterilen gayrimenkulden yüksek tutarda ise geri kalanı senetle yapılsa bile rehin hakkı olmaz.

İpotek gösterilen gayrimenkul bölünürse veya başkasına devir edilirse ipotek borç senedi hükümleri geçerli olur. İpotek gösterilen gayrimenkul başkasına satılsa bile rehin üzerinden kalkmaz ve satılmadan önceki şartlar aynen geçerli olur. Senedin doğru bir şekilde düzenlenmesi mülk sahibinin sorumluluğu altındadır. Senedin resmilik kazanması için Tapu müdürlüğü tarafından tescil ettirilmesi gerekir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz