İpotekli Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistikleri rakamı ile beraber ipotekli konut satış rakamlarının arttığı ortaya çıktı. 2017 yılının Kasım ayında ipotekli konut satış rakamı 2016 yılının Kasım ayına oranla yüzde 71,4 oranında artış göstererek 48 bin 941 adede yükseldi. Yaşanan bu artış aynı zamanda üzerinde ipotek olan konutların satış rakamlarının da yükselmesi anlamına geliyor. Peki, ipotekli ev alırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • Satış işlemi için mutlaka ipoteğe konu olan borcun kapatılmasını şart koşun ve kredi kapatma işleminin ardından konutun tapusunu üzerinize alarak ödemeyi yapın.
  • Kredi borcunu kapatmak için sizden gelecek paraya ihtiyaç duyan kişiler için ise banka üzerinden satış işlemini gerçekleştirin. Yani bankaya ipoteğin satış sonrası kaldırılması koşulu ile ödeme yapın ve kredi borcunun olduğu hesaba direkt olarak ödemeyi yapın. Bu sayede borcu ortadan kaldırın.
  • Dilerseniz ipoteğe konu olan borcu üzerinize alın ve bu rakamı satış borcundan düşerek kalan tutar için ödeme yapın. Bazı bankalar ipoteğe konu olan krediyi çeken kişiden daha yüksek kredi notu ortalaması olan ikinci bir kişinin borcu yüklenme talebini kabul edebilmektedir. Ancak her banka buna onay vermez bu nedenle öncesinde banka ile görüşün.
  • Satın alacağınız taşınmaz üzerinde ipotek bulunması durumunda ipoteğe konu olan borcun ödenmemesi durumunda taşınmazın elinizden alınabileceğini asla unutmayın bu nedenle asla ama asla kişinin borcunu düzenli ödeyeceği konusunda vereceği sözlere inanmayın ve borç kapatılmadan ipotekli konut satışı için işlem yapmayın.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz