İpotekli Ev Satın Almanın Riskleri

Günümüzde konut kredisi ve ipotekli ihtiyaç kredisi kullanan kişilerin sayılarının artması ile beraber ipotekli ev sayısı da artmaktadır. Bir taşınmazın tapusunun üzerine ipotek şerhi konulmasının o taşınmazın satışı için hiçbir engeli bulunmamaktadır. Yani ipotekli konutun satışı hususunda hiçbir sınırlama yoktur. Ancak ipotekli konutu satın alan kişi için belirli riskler bulunur. Peki, ipotekli ev satın almanın riskleri nelerdir?

İpotekli Ev Nasıl Satılır?

İpotekli ev satışı ile normal taşınmaz satışı arasında yapılan işlemler arasında hiçbir fark yoktur. Tapuda yapılan devir işlemleri birebir aynıdır, sadece devir işlemini gerçekleştiren tapu memuru işlem esnasında tapunun üzerinde ipotek şerhi olduğunu sözle bir kere daha beyan eder ve tapuyu yeni alan kişinin buna rızası olup olmadığını sorar. Daha sonra tarafların rıza beyanları ile beraber işlemi gerçekleştirir.

İpotekli Konut Alımı Riskleri Nelerdir?

İpotekli konut satın almanın en bariz riski kişinin borcunu kapatmaması ve ödemeyi geciktirmesi durumunda ipotek koyan alacaklı tarafın taşınmazı satma hakkına sahip olmasıdır. Yapılan satış için alınan bedelden ipotek tutarı tahsil edilerek kalan tutar evi yeni satın alan kişiye ödenir. Yani borcun ödenmemesi durumunda ipotek sahibi her zaman taşınmazı satma hakkına sahiptir. Bu nedenle ipotekli ev satın alınırken mutlaka satış bedelinden bu borcun ödenerek ipoteğin kaldırılması şart koyulmalıdır. Aksi durumda konutun kaybedilme riski borç devam ettiği müddetçe sürer.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz