İpotekli Evin Noter Satışı Nasıl Yapılır?

Günümüzde konut kredisi kullanım oranı her geçen gün artarken yaşanan bu artık ipotekli konut sayısını da arttırmaktadır. Tapunun üzerinde ipotek bulunması taşınmazın satışını engelleyen bir durum olmadığı gibi ipotekli konut almak her zaman için konutu satın alan yeni kişi için büyük bir risktir. Çünkü borçlu olan kişi borcunu ödemediği takdirde parasını ödeyerek satın aldığı taşınmazı kaybetme riski bulunur. Peki, ipotekli evin noter satışı nasıl yapılır?

İpotekli Evin Noter Satışı

Üzerine ipotek konulan bir taşınmazı satın alan kişilerin ödemiş oldukları satış tutarı üzerinden ipoteğe konu olan borcun kapatılmasını şart koşmaları çok önemlidir. Çünkü kişinin borcunu ödememsi durumunda ipoteği koyan kişi, kurum ya da bankanın ipotekli konutu satma hakkı bulunur ve sizin bunun karşısında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur. Bu nedenle ipotekli bir taşınmazı satın alırken mutlaka öncesinde notere giderek satış sözleşmesi düzenlemeniz, satış miktarının ipoteğe konu olan borcun miktarı kadar bankaya ödenerek satış öncesinde ipoteğin kaldırılması sağlanmalıdır.

Satışı Banka Üzerinden Yapabilirsiniz

Notere masraf ödemek istemeyen kişilerin kullanabilecekleri bir diğer yöntem ise satış için ödeyecekleri tutarı ipoteği koyan banka üzerinden yapmalarıdır. Bu yöntemi kullanmak isteyen kişilerin ipotek koyan bankada hesap açtırarak toplam satış bedelini banka hesabına yatırmaları yeterlidir. Banka hesaptan kredi borcunu çekerek krediyi kapatır ve ardından tapu ipotek kaldırma yazısı hazırlayarak size verir. Tapu üzerinden devir işlemi yapıldıktan sonra ise kalan tutar satışı yapan kişiye ödenerek işlem tamamlanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz