Kentsel dönüşüm içerisinde riskli olarak sayılan yapılar, yıkılır ve yerlerine yeni daha sağlam yapılar yapılmaktadır. Peki bu yıkılacak binalarda ipotek olursa ne olur? İpotekli evin yıkılması nasıl olur?

İpotekli evin yıkılması

Kentsel dönüşüm sırasında proje kapsamına dahil olan bir meskenin riskli olduğuna karar verilmiş ve gayrimenkul sahipleri, risk raporu alabildiklerini hatırlatalım. Riskli olarak kabul edilen yapıtlar ise yıkılarak yerine yeni ve daha sağlam yapılar yapılır. Riski olan binalardaki bölümlerinde üzerinde temlik hakkı kısıtlayan bir şerh yok ise, binanın yıkılmasına engel bir durumun olmadığını belirtiliyor.

Kentsel dönüşüm kanununca, riskli binaların sicillerinde yer alan ayni ve şahsi haklar ile temlik hakkını kısıtlayıcı her şerh, riskli bina yıktırıldıktan sonra hisse bazında devam ediyor. Örnek verecek olursak eğer, bir yapının üzerinde ipotek bulunuyorsa, şerh yıkıldıktan sonra hisseler üzerinden aynı şekil devam edecektir.

Nasıl Uygulanır?

Üzerine yer alan bina yıkılır ve arsa haline geldikten sonra, daha önceden kurula nkat irtifakı yada kat mülkiyeti, kişi payları oranında tescil edilir. Bu taşınmazların sicilinde yer alan taşınmazın niteliği, ayni ve şahsi haklar ile temlik hakkını kısıtlamıyor ise hisseler üzerinden devam edecektir. Bu bakımdan belirlenmiş olan uygulama alanında cins değişiklikleri, tevhit ve ifraz işlemleri kısaca Bakanlık veya TOKİ yada İdare tarafınca resen ya yapılır yada yaptırılır. İşlemleri daha yakından öğrenmek için Bakanlık veya TOKİ müdürlüğü’nden destek alabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz