İpotekli Evler İçin Alım ve Satım İşlemi

Satın alınmak istenen gayrimenkulün üzerinde ipotek bulunması ya da ipotekli gayrimenkulün satılmak istenmesi durumunda kafada bazı soru işaretleri oluşabiliyor. Süreç hakkında bilgi sahibi olmak ve uzman birinin desteğini almak yardımcı olabilir.

Şerh, Haciz, İpotek, İpotekli Satış

İpotekli Ev

Bankadan alınan konut kredisi ile ev satın alma durumunda ev, aslında satın alan kişi borcunu bitirene kadar ona ait olmuyor. Evin satış fiyatının bir kısmını veren bankaya ait olan ev, banka üzerine ipotekli oluyor. Kredi borcunun bitirilmesi durumunda ev, sahibine ait oluyor. İpoteğin kaldırılması için banka ile görüşmek gerekiyor. Banka, bu durumda tüketiciyi bilgilendiriyor ve bazı ücretler çıkarıyor. Ödemelerin tamamlanması sonucunda gerekli işlemler yapılıyor ve ipotek kaldırlııyor.

İpotekli Ev Alım ve Satımı

Ev alım ve satım işlemlerinde ipotekli olanlar genelde fazla tercih edilmiyor. Bu işlemler için öncelikle ipoteğin kaldırılması bekleniyor. Karşı tarafın da kabul etmesi durumunda ipotekli evi satmak mümkündür. Satım sürecinde alıcı ve satıcının birlikte bankaya gitmesi gerekiyor. Bu süreçte ev üzerindeki ipotek kaldırılmıyor, borcu karşı taraf ödemeye başlıyor. Bankanın evi karşı tarafa devretmek istememesi durumuyla da karşı karşıya kalınabiliyor. Bu durum genelde alıcının fazla kredibilitesi olmaması sonucu oluşuyor. Eğer herhangi bir sorun ile karşılaşılmaz ve bankanın bilgilendirmesi doğrultusunda adım adım işlemler gerçekleştirilir ise ipotekli evin alım ve satım işlemlerini yapmak mümkündür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz