Konut sektöründe arz talep dengesizliği nedeni ile şiştiği söylenen konut stoku ile karamsar bir tablo çizilmeye çalışılsa da açıklanan veriler emlak sektöründe işlerin yolunda old

Konut Satışları Artmaya Devam Ediyor 
Konut sektöründe arz talep dengesizliği nedeni ile şiştiği söylenen konut stoku ile karamsar bir tablo çizilmeye çalışılsa da açıklanan veriler emlak sektöründe işlerin yolunda olduğunu gözler önüne seriyor. 
Türkiye sınırları içerisinde satılan toplam konut satışı rakamları Kasım ayı verileri de bunu kanıtlıyor. Kasım ayında Türkiye genelinde satılan toplam konut sayısı 132 bin 655 oldu. Açıklanan bu rakam ile beraber 2015 yılının Kasım ayına oranla toplam konut satış rakamı yüzde 25.1 seviyesinde yükseldi. 
Kredili Konut Satışları Rekor Kırdı
Artan konut satışlarındaki en büyük payın konut kredisi faiz oranları için bankaların indirime gitme kararı almaları olduğu belirtiliyor. Zaten ipotekli konut satışı rakamları incelendiğinde bu alanda rekor bir artış yaşandığı görülüyor. 
2015 yılının Kasım ayına göre 2016 yılının Kasım ayında ipotekli konut satışı rakamı yüzde 71,4 oranında artış göstererek 48 bin 941 rakamına yükseldi. Zaten yükseliş son 2 aydır devam ediyordu. İpotekli konut satışı rakamları Eylül ayında % 46,7 civarında artarken Ekim ayında bu artış katlanarak yüzde 71,8 seviyesine çıkmıştı. 
En Çok Konut Satılan İl İstanbul Oldu 
En çok konut satılan il ise toplamda 22 bin 499 konut satışının gerçekleştirildiği İstanbul oldu. İstanbul’u sırası ile 15 bin 302 konut satışı ile Ankara ve 7 bin 891 konu satışı ile İzmir takip etti. En az konut satılan iller ise sadece 5 konutun satıldığı Hakkari, 44 konutun satıldığı Ardahan ve 49 konut satışı ile Şırnak takip etti. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.