Taşınmaz mallar, alacaklı kişinin borçludan olan alacağını teminat altına almak amacı ile ipotek edilebiliyor. İpotekli taşınmazların devir işlemlerinin nasıl yapıldığı merak edile

İpotekli Malın Devredilmesi
Taşınmaz mallar, alacaklı kişinin borçludan olan alacağını teminat altına almak amacı ile ipotek edilebiliyor. İpotekli taşınmazların devir işlemlerinin nasıl yapıldığı merak edilen konular arasında yerini alıyor.
İpotekli Taşınmaz
Taşınmaz mallar, alacaklı kişinin borçlu kişiden olan alacağını teminat almak amacı ile ipotek ediliyor. Böylece alacaklı, borçludan borcunu alamaz ise ipotek edilen taşınmaz malın satış işlemlerini gerçekleştiriliyor ve borcunu tahsil ediyor. Borcun ödenip, sona ermesi halinde ise ipotekli taşınmazın sahibi, alacaklı kişiden ipoteği terkin ettirmesini isteyebiliyor. 
İpotekli Taşınmazın Devredilmesi
Borçtan şahsen sorumlu olmayan rehinli taşınmaz sahipleri, borçlu kişiye ait olan koşullar altında, alacaklı kişiye olan borcu ödeyebiliyor ve taşınmazın üzerindeki ipoteğin kaldırılmasını talep edebiliyor. Böylece malik, borçlu kişiye karşı yeni alacaklı oluyor.
İpotek edilen taşınmaz mallar için devir işlemleri, aksini belirten bir karar alınmadıkça borçlu kişinin sorumluluğu altında ve güvencede herhangi bir değişiklik meydana getirmiyor. 
Bir Yıllık Beyan Süresi
Taşınmazın yeni maliki, borcu üstlenir ise alacaklı kişi kendisine başvurma hakkını saklı tuttuğunu bir yıllık süre içerisinde yazılı bir şekilde önceki borçluya bildiride bulunmaz ise borçlu kişi borcundan kurtuluyor.
Taşınmazın yeni malikinin borcu yüklenmesi takdirinde tapu idaresi tarafından söz konusu durum alacaklı kişiye bildiriliyor. Alacaklı kişiye tanınan hakkını saklı tuttuğuna dair bir yıllık beyan süresi, tapu idaresi tarafından yapılan bildirimin tebliği tarihi itibari ile işlemeye başlıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.