İpotekli Taşınmaz Mallara Haciz Konur mu?

 

Taşınmaz malın, gerçekleşmiş ya da gerçekleşme ihtimali olan bir borç için teminat olarak gösterilmesine ipotek deniyor. Asıl merak edilen soru ise ipotekli taşınmazlara haciz uygulanıp uygulanamayacağı.

İpotek işlemi, hâli hazırda olan ya da olması beklenen borçlar için gayrimenkullerin teminat olarak gösterilmesine deniyor. Gayrimenkul sahiplerinin akıllarındaki soru ise; Tapusu üzerinde ipotek bulunan gayrimenkuller hacze konu olabilir mi?

Borçlu olan gayrimenkul sahibi alacaklıya borcunu ödemediği takdirde icra takibi başvurusuyla birlikte haciz memuru tarafından kişinin mallarına el konulması yönünde haciz işlemleri başlatılıyor. Haciz işlemi, alacaklının başvurusundan sonra üç gün içerisinde gerçekleşebiliyor. İcra takibine yedi gün içinde itiraz edilebiliyor veya borcunu ödeyebiliyor. Ödenmediği takdirde haciz işlemi gerçekleştirilebiliyor.

İcra kanununa göre gayrimenkul üzerinde ipotek olsa da; söz konusu olan mallar, kişinin malvarlığına dahil edilip haciz işlemleri başlatılabiliyor. Haciz işlemine konu olan mal, ipotekli ev ise; durum icra yolu ile satışa dönecek ise öncelik ipotekli alacaklının alacağı oluyor.

Bu durumda, ipotekli alacaklı gerçekleşen satışın parasından alacağını almak konusunda öncelik sahibi oluyor. Fakat söz konusu gayrimenkul, sahip olunan tek mesken ise, İcra Hakimliği’ne şikayette bulunularak, evin sahip olunan tek gayrimenkul olması sebebiyle haczedilemeyeceği yolunda bir dava açılması mümkün oluyor.
İpotek verilmesi sonucunda itiraz edilemeyeceği ve evin değerinin yüksek olması takdirinde satış yine de yapılıyor ve borçlu kişiye bir ev alacak kadar para ayrılabiliyor.
İki yıl içerisinde hukuksal bir işlem yapılmadığı takdirde, haciz ortadan kalkıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz