İran’da Yatırım Yapacaksanız Dikkatli Olun!

Tahran Büyükelçiliği Ticaret Baş müşaviri olarak görev alan Cengiz Gürsel İran’da yatırım yapmayı düşünen iş adamlarına çeşitli uyarılarda bulunarak “İran’a yatırım yapmak isteyen iş adamlarımızın her şeyin yolunda olduğu, mevzuatların yerine oturduğu ve işlerin kurallarına göre yürütüldüğü bir yatırım ortamı olmadığını bilmeleri gerekiyor” dedi.

Gürsel yaptığı açıklamada İran’ın hala kapalı ekonomiden çıkmak için çabaladığını vurgulayarak bu çabalara rağmen yıllardır tüm dünyaya kapılarını kapatmaları sonucu elde ettikleri alışkanlıkları bırakmanın son derece zor olduğunu vurguladı. Baş müşavir Cengiz Gürsel İran’ın bu alanda atması gereken en önemli adımın yabancı yatırımcılara yönelik olarak ticari ortamda gerekli şeffaflığın sağlanması olduğunu dile getirdi.

İran’ın Yatırım Potansiyeli Çok Yüksek

Yatırım potansiyeli ile Türk yatırımcıların yoğun ilgisini çeken İran ne yazık ki risk potansiyeli de yüksek bulunuyor. Avrupa ülkelerinde mevzuat sorunları bulunmazken İran hem bu mevzuat sorunları hem de potansiyel riskleri ile öne çıkıyor. 2015 yılında Türkiye ve İran arasında imzalanan Tercihli Ticaret Anlaşması İran’a uygulanan ambargoların kalkması ile beraber iki ülke arasındaki ticaretin daha da hızlı bir şekilde ivme kazanmasını sağlayacak.

Dikkatli Yatırımcılar Kazanacaktır

Tüm yatırımcıların resmi kurallara uyması ve asla kayıt dışı işlere girişmemelerini öneren Gürsel yatırımcılara öncelikle İran’ın iş kültürü hakkında bilgi edinmeleri yönünde tavsiye de bulundu. Yine İran’a yatırım yapmak isteyen Türk yatırımcıların bu amaçla hizmet veren şirketlerden hizmet almalarını da öneren Gürsel bu sayede daha düşük risklerle yatırım fırsatı bulunacağını sözlerine ekledi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz