İranlı Vatandaşlar İzmir’den Gayrimenkul Alımı Yapıyor

Türkiye’de yabancılara ilişkin konut alımlarının kolaylaşması ile emlak piyasasında artışlar oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK)’nun açıklamış olduğu verilere bakıldığında, Türkiye’ye çeşitli ülkelerden gelen yabancı kişilerin sayılarında artış gözlemlendi. 10 ay içerisinde 8 bin üstü İranlı, İzmir ilinden gayrimenkul satın alımlarında bulundu. İzmir Emlak Komisyonları Odası Başkanı (İZEKO) Murat Güleroğlu, gayrimenkul alımlarının arttığından dolayı piyasada hareketlenme olduğundan bahsetti.

Tüm Şehirlerde Gayrimenkul Satışında Artış

 

Yabancı kişilerin ülkemizde taşınmaz konut alımı kolaylaştırılması ile birlikte emlak piyasasında hareketlenmeler söz konusuydu. Türkiye’ye gayrimenkul satın almak için gelen birçok İranlı vatandaşın tercih ettiği şehirlerin başında İstanbul, İzmir ve Ankara gelmektedir. Murat Güleroğlu, gayrimenkul satın alımlarında sadece İzmir şehri değil, genel olarak tüm şehirlere bakıldığında da artışın olduğu açıkladı. Irak ve İranlı vatandaşlar İstanbul şehrinde gayrimenkul satın alırken son bir yıl içinde İzmir’ e yönelip ciddi anlamda konut satın aldıklarını söyledi.

Gayrimenkul Piyasasında Ciddi Artış

 

İranlı vatandaşların Türkiye’ye gelerek konut satın alması ile gayrimenkul piyasasında ciddi artış olduğunu açıklayan Güleroğlu; ‘ İranlıların İzmir’i tercih etmesindeki neden büyük ihtimalle İstanbul ve Ankara şehirlerine göre bakıldığında konut fiyatlarının daha uygun ve yaşam kalitesinin biraz daha yüksek olmasıdır. Gayrimenkul fiyatları durağan bir durum sergilerken bu sayede piyasada çıkış yılı oldu.’ açıklamasında bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz