İrtifaklı Taşınmazın Satışı Yapılır mı?

 

İrtifak hakkı, taşınmaz yani gayrimenkul lehine olup, taşınmaz olan bir malın üzerinde başka bir taşınmaz lehine konulmuş bir durum yani yük söz konusu olup, yüklü taşınmazın ise malikini yani esas mal sahibinin mülkiyet hakkını sağladığı bir durumdur. İrtifaklı taşınmaz da mülkiyet sahibi bazı yetkileri bulunmakta olup, bunları da kullanmaktan kaçınmaya veya yararlanan taşınmaz malikinin yüklü taşınmazı belirli şekilde kullanmasına katlanmaya mecbur kılan bir hak çeşittidir.

Genel anlamda merak edilen sorulardan birisi olan irtifaklı taşınmaz kullanma ve yararlanma yetkisi bulunsa bile irtifaklı taşınmazın satışı yapılabilir mi gündeme gelen en sık sorulardan birisidir. Aslında bu sorunun cevabı net olup, irtifak hakkı taşınılmazın satışına engel bir durum içermemektedir. Fakat tehlikeleri de yok değildir.

İrtifaklı Taşınılmaz Almak Doğru mu?

 

İrtifaklı bir taşınılmaz satın alınmasında yukarı da belirttiğimiz üzere herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Fakat sorun aslında satın alan kişinin yani yeni sahibinin satıştan sonra bile irtifaklı olarak taşınılmaz aldığı için hak yine ilk sahibin de kalmaktadır. Yani genel olarak bilgi vermek gerekir ise satışı gerçekleşmiş bir taşınılmaz satın alan kişi, satıştan sonra da eski sahibi tarafından söz sahibi olacaktır.

Bu durumun önüne geçmek için ise yapılması gereken durum ise irtifaklı taşınılmaz almadan önce sizi satış sonrası mağdur edebilecek herhangi bir haciz, ipotek gibi kısıtlama olup olmadığını öğrenmek olacaktır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz