Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gereken önlemlerin alınmaması durumunda meslek hastalıklarının meydan

İş Kazalarının Büyük Bir Kısmı İnşaat Sektöründe
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan, iş sağlığı ve güvenliği konusunda gereken önlemlerin alınmaması durumunda meslek hastalıklarının meydana geldiğini ve bu durumun yıllık 70 milyar lira maliyeti olduğunu belirtti.
İş Kazalarının Çoğunluğu İnşaat Sektöründe
Mazhar Yıldırımhan, tüm sektörlerin iş sağlığı ve güvenliğini öncelik olarak almaları gerektiğini belirtirken, kazaların büyük bir kısmının da inşaat sektöründe meydana geldiğini vurguladı. Yıldırımhan’ın açıklamaları, “İş kazalarının büyük bölümü inşaat sektöründe meydana geliyor. Biz inşaat sektörü üzerinden tüm sektörlere dikkati çekiyoruz. Ölümlü iş kazalarında hedefimiz sıfır. Hiçbir insanımızın iş sağlığı ve güvenliği konusundaki eksikliklerden kaynaklı ölmesini, yaralanmasını istemiyoruz. Önleyici tedbirlerimizin mutlaka alınması gerekir. İş sağlığı ve güvenliği konusunda alınmayan tedbirlerden veya meslek hastalıklarından dolayı her yıl ortaya çıkan maliyet yaklaşık 70 milyar lira. Bu, gayri safi milli hasıla içinde büyük bir yük.” şeklinde oldu.
Sigortasızlık Şartı 10 Güne İndirildi
Mazhar Yıldırımhan, çalışma hayatında milli seferberlik programı kapsamında aranan üç ay sigortasızlık şartının on güne indirilmesi ile ilgili açıklamalarını, “İş dünyasından ‘3 ay sigortasızlık uzun bir süre, eleman bulmakta zorlanıyoruz’ şeklinde talep geldi ve bu süre 10 güne indirildi. Yani 10 gün sigortasız olan bir elemanın bir iş yerinde istihdamı söz konusu olduğunda yine bu teşviklerden istifade edecek. Yalnız burada şuna dikkat çekmek istiyorum; aynı iş yerinden bir kişiyi işten çıkarıp yeniden işe almak kesinlikle söz konusu olamayacak. Bir de işveren 31 Aralık tarihi itibarıyla kaç kişi çalıştırıyorsa onun altına inme imkanı yok.” şeklinde yaptı.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.