İş Sağlığı Ve Güvenliği Şartları Nelerdir?

Yapı işlerinde görev alan işçilerin bu görevlerini yerine getirirken iş sağlığının ve güvenliğinin sağlanabilmesi adına belirli şartlar uygulanmaktadır. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından belirlenen iş sağlığı ve güvenliği şartları sürekli olarak güncellenmekte, çalışanların yararına olacak şekilde iyileştirmeler yapılmaktadır. Peki, iş sağlığı ve güvenliği şartları nelerdir?

Yüksekte Yapılacak Olan Çalışmalarda Özel Önlemler Alınması Gerekiyor

İşçi sağlığını güvence altına almak için öncelikle zorunlu olmadıkça tüm montaj ve benzeri çalışmalarının mümkün olduğunca yerde yapılması gerekiyor. Ancak montaj ve benzeri çalışmaların yukarıda yapılmasının zorunlu olduğu durumlarda çalışmaya başlamadan önce işverenin çalışmayı gerçekleştirecek olan işçilerin güvenliğini sağlamak için öncesinde mutlaka önlemler alması gerekiyor. Yine çalışanların çalışma alanlarına güvenle ulaşmalarını sağlamak için gerekli araç ve ekipmanların temininden işveren sorumlu oluyor.

Çalışma Yerinde Güvenliğin Sağlanması Gerekiyor

İşçilerin çalışma yerinde güvenle çalışmalarını sağlamak adına işverenler korkuluk, düşmeyi önleyen platform, kapak, bariyer, güvenlik ağı, çalışma iskelesi ve hava yastıkları gibi koruma tedbirlerini almakla yükümlü tutuluyor. Yine yapı işleri yapılırken işçilerin toplu olarak korunmasını sağlamak amacı ile uygun bağlantı noktaları ve yaşam hatları oluşturulması da işverenin sorumluluğu altında yer alıyor. Yapının inşaatı tamamlandıktan sonra da yüksekte yapılacak olan çalışmalarda kullanılmak üzere dikey ve yatay yaşam hatları kurulurken kullanılacak olan yapısal düzenlemeler ile bağlantı noktalarının da oluşturulması isteniyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz