İş Yerleri İçin Yeni Teşvikler Geliyor

Gayrimenkul piyasasını hareketlendirecek teşvikler gelmeye devam ediyor, Tapu harcı indirimi, KDV indirimi gibi indirimlerin yanı sıra şimdide iş yerleri ile ilgili bazı düzenlemeler yapılıyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Bakanlar Kurulu kararıyla iş yeri satışlarında KDV’yi yüzde 18’den 8’e indirdik, çatısına güneş enerjisi koyan ve bu yolla ürettikleri enerjiyi satanlardan hiç vergi alınmamasını sağladık” diye açıklama yaptı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararları ile ilgili açıklamalarda bulundu. Ağbal, “Bakanlar Kurulu kararıyla iş yeri satışlarında KDV’yi yüzde 18’den 8’e indirdik, çatısına güneş enerjisi koyan ve bu yolla ürettikleri enerjiyi satanlardan hiç vergi alınmamasını sağladık” dedi.

Dükkan piyasası hareketlenecek

Maliye Bakanı Naci Ağbal, iş yeri satışlarında önemli bir teşvik başlattıklarını söyledi. Ağbal, iş yeri satışlarında KDV’nin yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülmesi olduğunu dile getirdi. Benzer düzenlemeyi, geçtiğimiz günlerde konut sektörü için yaptıklarını hatırlatan Ağbal, “Bu düzenlemeyi de iş yeri stokunun eritilmesi ve bu yolla gayrimenkul sektörünün canlandırılması amacıyla hayata geçirdik” dedi.

Çatıda elektrik artık daha kârlı

Çatısına koyduğu güneş paneli gibi, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üreten ve ihtiyaç fazlası enerjiyi satanlara yönelik getirilen vergi teşvikinin detaylarını da açıklayan Ağbal, sözlerini şöyle tamamladı:

“Daha önce çıkardığımız kanunla, sahibi oldukları veya kiraladıkları konutların çatı veya cephelerine kurdukları, kurulu gücü azami 10 kilovata kadar olan ve yalnızca bir üretim tesisinden üretilen elektrik enerjisinin ihtiyaç fazlasını son tedarik şirketine satanlar için gelir vergisi muafiyeti getirmiştik. Bu kişilerin üzerinde sadece yüzde 5 oranında gelir vergisi stopajı vardı. Şimdi de bugünkü kararla, söz konusu kişilerden sadece gelir vergisi değil, stopaj da alınmamasını sağladık. Yani bu kişiler bu yolla yaptığı satışlardan hiç vergi ödemeyecek.

Bu düzenleme, yenilenebilir enerji üretimimize katkı sağlayacak. Ülkemizin en önemli ithalat kalemi olan enerji ithalatını düşürecek, cari açığımızın azalmasına ve vatandaşımızın bütçesine katkı sağlayacak.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz