Tehlikeli ya da çok tehlikeli grubunda yer alan 40 meslekte çalışan işçiler için getirilen işçi yeterlilik belgesi için geri sayım düğmesine basıldı. Verilen sürenin dolmasına sayı

İşçi Yeterlilik Belgesi İçin Uygulanacak Cezada Geri Sayım Başladı 
Tehlikeli ya da çok tehlikeli grubunda yer alan 40 meslekte çalışan işçiler için getirilen işçi yeterlilik belgesi için geri sayım düğmesine basıldı. Verilen sürenin dolmasına sayılı günler kala artık yeterlilik belgesi olmayan işçiler çalıştırılamayacak ya da bu belgeye sahip olmayan işçileri çalıştıran kişiler yüksek miktarda ceza ödeyecek. 
Dikkat! İşçi Başına 500 Lira Ceza Ödeyebilirsiniz
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu İle Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair 6645 Numaralı Kanun ve bu konudaki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tebliği uyarınca belirtilen mesleklere üye olan işçilerin mutlaka işçi yeterlilik belgesi alması gerekiyor. Bu belgeyi almayan işçileri çalıştırdıkları tespit edilen işverenler işçi başına 500 lira ceza ödemekle yükümlü olacak. 2017 yılının ilk günü itibari ile uygulamaya alınacak yeni düzenleme pek çok işverenin başını ağrıtacak gibi görünüyor. 
Özellikle De İnşaat Sektörü Etkilenecek 
Yeni yılda uygulamaya alınacak olan yönetmelikten en fazla etkilenecek olan sektör inşaat sektörü olacak. Çünkü riskli kabul edilen pek çok meslek grubu bu sektörde istihdam ediliyor. İşçilerin alacakları işçi yeterlilik belgesi aynı zamanda ustalık belgesi gibi ciddi bir geçerliliğe sahip olacak. Yani bu belgeye sahip olan işçiler kendi değerlerini de arttırmış olacaklar. Normalde 600 lira bedel ödenerek alınması gereken bu belgeyi şu anda devlet teşvik olarak karşılıyor ve belgenin ücretsiz olarak alınmasını sağlıyor. 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.